Zonguldak ilçeleri

0
674
Zonguldak ilçeleri - ilçe bilgi

Zonguldak ilinde toplam  ilçe bulunmaktadır. Alfabetik sıraya göre; Zonguldak ilçeleri,

Zonguldak ilçeleri

Alaplı

Alaplı ilçesi denince hepimizin aklına Zonguldak’tan açılan bir pencere geliyor. Genelde Alaplı denince güreş ve yayla akla gelmektedir. Burada yapılan güreşler ilgi ile izlenmektedir. Tarihi yapı olarak pek bir şey bulunmaz fakata yayla turizmi bakımında gelişmiştir. İlçemizde Fındık, ceviz ve balık da meşhurdur. Özellikle burada fındık çok meşhurdur.

Çaycuma

Çaycuma ismi Cuma günleri, Filyos çayı kenarında bir Pazar kurulmakta ve pazara gelen halk, zamanla “Çay’a Cuma’ya gidiyorum” şeklinde konuşur ve bu konuşma, günümüze, buranın isminin “Çaycuma” olarak gelmesini sağlar.

Devrek

Bastonun Başkenti olarak bilinir bu ilçemiz. Yaşlıların en çok kullandıkları şey şüphesiz bastondur. Baston deyipte öyle geçmemek lazım. Çünkü baston cidden sanat eseridir. Baston dedim mi Devrek bastonu akla gelmektedir. Her bastonda sanat eseri değildir. Ama Devrek bastonu kesinlikle sanat eseridir. Savaş döneminde İngilizlere esir düşen Ali Rıza Beyin İngilizlerde Bastonu öğrenir. Devrek’e gelince burada dükkan açar. Burada sanatını gelecek kuşaklara da öğretir.

Ereğli

Ereğli ismi, Türkiye’de üç farklı şehrin ilçesidir. Bir tanesi Ereğli ismi ile Konya’nın ilçesidir. Bir tanesi Marmara Ereğli Tekirdağ’ın ilçesidir. Birde Karadeniz Ereğli var. Çelik ve Çilek diyarı olarak bilinir.

Gökçebey

1845 yıllına kadar Tefen adıyla Bolu ilimize bağlı bir sancak iken 1963 yıllında Gökçebey adını vermiş. 1972 yıllında Belediye teşkilatı kurulmuş. 1990 yıllında çıkan bir kanunla ilçe statünse kavuşmuştur. İlçe 2015 yıllı itibari ile nüfusu 21.402’dır. ilçe %60’ı ormanlarla kaplıdır. İlçe merkezinde Camlı Köşk, Belediye Aile Çay Bahçesi ve Parkı, Atatürk Parkı ve Çay Bahçesi adlarında çocuk parkı ve kafeterya alanları vardır. Kabalaklı, Pamukdüzü, Kertili (Çamlık) mesire yerleri, Karanlık Dere, Kurtdamı ve Sarıgöl Ormanları av turizmine son derece elverişli yerlerdir.

Kilimli

1926 yılında nahiye olmuş, 1952 yılında Belediye kurulmuş ve 2012 yılında da ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçemize bağlı 4 belde ve 4 köy bulunur. İlçemizi nüfusu 2015 yıllı itibari ile 38.190 olmuştur. İlçe büyük bir limana sahiptir. İlçenin geçim kaynağı Balıkçılıktır. Burada çok balık bulunur. Bu ilçemize giden kesinlikle burada tutulan balıkların tadına bakmalıdır. Kilimli yöresinde yaşayan insanların ekonomisi Kömüre dayanmaktadır.

Kozlu

Kozlu ilçesi denince aklımıza iki şey gelmektedir. İlk olarak kozluk deyince Taş kömürü gelmektedir. İkincisi ise Burada bulunan sahili gelmektedir. Kozluk 2012 yıllında çıkan bir kanunla ilçe olmuştur.  Bir zamanlar buranın nüfusu 60 bin iken günümüzde 44 bine gerilmiş durumdadır. Bunun sebebi ise burada bulunan taş kömürü yatakların azalması ile hızla göç yaşanmıştır.

Benzer Konular

Önceki İçerikOrdu’nun Ünye ve Fatsa ilçelerinde Hortum ve Sel
Sonraki İçerikZonguldak Gezilecek Yerler +12 Öneri

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz