Ana SayfaFotoğraf GaleriZonguldak Gezilecek Yerler +12 Öneri

Zonguldak Gezilecek Yerler +12 Öneri

Eğer Batı illerinde yaşıyorsanız şöyle güzel bir Karadeniz havası almak için gidilebilecek en güzel ve en yakın şehirlerden bir tanesi Zonguldak. Yeşile doymak isteyenler için de ideal. Zonguldak gezilecek yerler listemize mutlaka göz atın!

1. Cehennemağzı Mağaraları

- Reklam -

Cehennemağzı Mağaraları, Mağarası - Zonguldak

Ereğli’de bulunan Cehennemağzı Mağarası’nın içi sularla ve taş yapıtlar ile dolu. Eğer henüz bir mağara gezmediyseniz Cehennemağzı Mağarası oldukça keyifli bir deneyim olacak

2. Cumayanı Mağarası

Cumayanı Mağarası, Mağara - Zonguldak

İlk olarak 1976 yılında incelenmiş olan Cumayanı Mağarası 10 kilometre uzunluğuna sahip ve üç girişi bulunuyor. Mağara aslında çok büyük bir öneme sahip olmasına rağmen bir üne kavuşamamış. Mağaranın en güzel yanı içindeki odacıkların arasında botlar ile gezme fırsatının olması. Böylece doğanın bize sunduğu güzellikleri esrarengiz bir yolculukla izlemek mümkün oluyor.

3. Çayır Köyü Su Mağarası

Çayır Köyü Su Mağarası, Mağara - Zonguldak Gezilecek Yerler

Belkide Zonguldak’ın en ilginç doğal güzelliklerinden olan Çayır Köyü Su Mağarası Çaycuma’da Zonguldak gezilecek yerler listemizde bulunuyor. Üstelik mağara spesifik özellikleri nedeniyle dünya çapında önemli bir mağara. Onu bu kadar özel yapan şey ise içindeki sarkıtlar ve dikitler. Mağara 1300 metre uzunluğunda. Genişliği ve içinde bulunan nehir sayesinde mağara içinde botla gezmek mümkün. Aynı zamanda mağaranın giriş noktalarında leziz alabalıklar da yetiştiriliyor. Hatta halk arasında yayılan bir söylentiye göre burada yetişen alabalıklar pek çok hastalığa iyi geliyormuş. Biz söyleyenlerin yalancısıyız.

4. Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Çitdere Tabiat Koruma Alanı - Zonguldak Gezilecek Yerler

Yeşilin her tonunu görmek ve doğayla kucaklaşmak isterseniz Çitdere Tabiat Koruma Alanı harika bir yer. Üstelik burada geyikten vaşağa ve karacaya kadar pek çok canlı türü ve çeşitli bitkiler yaşıyor. Sırf bu yönüyle bile eşsiz ve korunmaya değer.
5. Ereğli Kalesi
Şehirdeki surların tepesinde bulunan Ereğli Kalesi, Bizans Dönemi’nden kalma tarihi bir yapı. Bu yönüyle turistlerin yoğun ilgisiyle karşı karşıya. Özellikle kalenin şehrin güzelliklerini izleyebileceğiniz harika bir manzarası bulunuyor.

6. Fetih Çınarları

İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet’in emriyle dikilen Fetih Çınarları 8 çınardan oluşuyor ve koruma altında. Hem doğal güzelliklerin tadını çıkarmak, hem tarihi hissetmek hem de biraz dinlenmek için Fetih Çınarları çok uygun bir yer.

7. Filyos Kalesi

Filyos Kalesi - Zonguldak Gezilecek Yerler
Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesi’nin orta çağ dönemlerinde yapıldığı düşünülüyor. Heybetli bir görüntü kazanması için kalenin yapımında oldukça iri taşlar kullanılmış. Muhteşem bir manzaraya sahip olan kale, özellikle yaz aylarında şehre gelen turistlerin ilgi odağı oluyor. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri yaşamak için eşsiz bir nokta.

8. Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası - Zonguldak Gezilecek Yerler
Pek çok mağaranın şifalı olduğu bilinen bir gerçek. Aynı şekilde Zonguldak’ta bulunan Gökgöl Mağarası’nın da astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Özellikle damla taşları, sarkıtları ve dikit sütunlarıyla mağara göz dolduruyor. Yani her mağara gibi Gökgöl Mağarası da büyüleyici bir yapıya sahip.

9. Halil Paşa Konağı

Tarihi Halil Paşa Konağı 19. yüzyılın sonlarında 2. Abdülhamit zamanında sancak beyi olan Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafında inşa ettirilen konak, Zonguldak gezilecek yerler listemizde. Bir okul olarak kullanıldıktan sonra boş kalan konak bugün müze olarak kullanılıyor. Müzede Grek, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait pek çok tarihi eseri ve eşsiz arkeolojik kalıntıları inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda konak çok hoş bir mimariye sahip.

10. Kızılcapınar Baraj Gölü

Kızılcapınar Baraj Gölü - Zonguldak Gezilecek Yerler
1991 ve 1994 yılları arasında yapılmış olan Kızılcapınar Baraj Gölü, Kızlar Çayı üstünde yer alıyor.

11. Kozlu Ilıksu Kaplıcası

Zonguldak gezilecek yerler listemizde, Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen Kozlu Ilıksu Kaplıcası Ilıksu mahallesinde bulunuyor. Üstelik ılık ve acı olan sularının mide ve bağırsak rahatsızlıklarına çok iyi geldiği söyleniyor.

12. Sofular Mağarası

Sofular Mağarası - Zonguldak Gezilecek Yerler
Tarih öncesi dönemlerde oluşmuş olan Sofular Mağarası’nın içerisinde görkemli bir oda yer alıyor. Buraya salon ismi veriliyor. Her ne kadar sarkıtlar biraz tahrip edilmiş olsa da mağara ihtişamını hala koruyor.
Kaynak : Onedio

 #  Zonguldak ‘da gezip göreceğiniz muhteşem yerler,
 #  Zonguldak  gezilecek yerler listesi
- Reklam -

 #  Zonguldak’ın en popüler noktalarını bu şekilde belirlemiş olduk. Eğer vurgu yapmak istediğiniz farklı bir yer varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.


Zonguldak İl Bilgi  Karadeniz Gezilecek Yerler→

Zonguldak iline nasıl gidilir ?

- Reklam -
Fotoğraf GaleriZonguldak Gezilecek Yerler +12 Öneri

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER