Eğer Batı illerinde yaşıyorsanız şöyle güzel bir Karadeniz havası almak için gidilebilecek en güzel ve en yakın şehirlerden bir tanesi Zonguldak. Yeşile doymak isteyenler için de ideal. Düzce gezilecek yerler listemize mutlaka göz atın!

1. Cehennemağzı Mağaraları  Cehennemağzı Mağaraları zonguldak

Ereğli’de bulunan Cehennemağzı Mağarası’nın içi sularla ve taş yapıtlar ile dolu. Eğer henüz bir mağara gezmediyseniz Cehennemağzı Mağarası oldukça keyifli bir deneyim olacak

2. Cumayanı Mağarası

Cumayanı Mağarası zonguldak

İlk olarak 1976 yılında incelenmiş olan Cumayanı Mağarası 10 kilometre uzunluğuna sahip ve üç girişi bulunuyor. Mağara aslında çok büyük bir öneme sahip olmasına rağmen bir üne kavuşamamış. Mağaranın en güzel yanı içindeki odacıkların arasında botlar ile gezme fırsatının olması. Böylece doğanın bize sunduğu güzellikleri esrarengiz bir yolculukla izlemek mümkün oluyor.

3. Çayır Köyü Su Mağarası

Çayır Köyü Su Mağarası zonguldak

Belkide Zonguldak’ın en ilginç doğal güzelliklerinden olan Çayır Köyü Su Mağarası Çaycuma’da bulunuyor. Üstelik mağara spesifik özellikleri nedeniyle dünya çapında önemli bir mağara. Onu bu kadar özel yapan şey ise içindeki sarkıtlar ve dikitler. Mağara 1300 metre uzunluğunda. Genişliği ve içinde bulunan nehir sayesinde mağara içinde botla gezmek mümkün. Aynı zamanda mağaranın giriş noktalarında leziz alabalıklar da yetiştiriliyor. Hatta halk arasında yayılan bir söylentiye göre burada yetişen alabalıklar pek çok hastalığa iyi geliyormuş. Biz söyleyenlerin yalancısıyız.

4. Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Çitdere-Tabiat-Koruma-Alanı zonguldak

Yeşilin her tonunu görmek ve doğayla kucaklaşmak isterseniz Çitdere Tabiat Koruma Alanı harika bir yer. Üstelik burada geyikten vaşağa ve karacaya kadar pek çok canlı türü ve çeşitli bitkiler yaşıyor. Sırf bu yönüyle bile eşsiz ve korunmaya değer.

5. Ereğli Kalesi

Ereğli kalesi zonguldak
Şehirdeki surların tepesinde bulunan Ereğli Kalesi, Bizans Dönemi’nden kalma tarihi bir yapı. Bu yönüyle turistlerin yoğun ilgisiyle karşı karşıya. Özellikle kalenin şehrin güzelliklerini izleyebileceğiniz harika bir manzarası bulunuyor.

6. Fetih Çınarları

Fetih Çınarları Zonguldak
İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet’in emriyle dikilen Fetih Çınarları 8 çınardan oluşuyor ve koruma altında. Hem doğal güzelliklerin tadını çıkarmak, hem tarihi hissetmek hem de biraz dinlenmek için Fetih Çınarları çok uygun bir yer.

7. Filyos Kalesi

filyos kalesi zonguldak
Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesi’nin orta çağ dönemlerinde yapıldığı düşünülüyor. Heybetli bir görüntü kazanması için kalenin yapımında oldukça iri taşlar kullanılmış. Muhteşem bir manzaraya sahip olan kale, özellikle yaz aylarında şehre gelen turistlerin ilgi odağı oluyor. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri yaşamak için eşsiz bir nokta.

8. Gökgöl Mağarası

gökgöl magarasi zonguldak
Pek çok mağaranın şifalı olduğu bilinen bir gerçek. Aynı şekilde Zonguldak’ta bulunan Gökgöl Mağarası’nın da astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Özellikle damla taşları, sarkıtları ve dikit sütunlarıyla mağara göz dolduruyor. Yani her mağara gibi Gökgöl Mağarası da büyüleyici bir yapıya sahip.

9. Halil Paşa Konağı

Halil Paşa Konağı zonguldak
Tarihi Halil Paşa Konağı 19. yüzyılın sonlarında 2. Abdülhamit zamanında sancak beyi olan Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafında inşa ettirilmiş. Bir okul olarak kullanıldıktan sonra boş kalan konak bugün müze olarak kullanılıyor. Müzede Grek, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait pek çok tarihi eseri ve eşsiz arkeolojik kalıntıları inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda konak çok hoş bir mimariye sahip.

10. Kızılcapınar Baraj Gölü

Kızılcapınar-Baraj-Gölü zonguldak
1991 ve 1994 yılları arasında yapılmış olan Kızılcapınar Baraj Gölü, Kızlar Çayı üstünde yer alıyor.

11. Kozlu Ilıksu Kaplıcası

Kozlu ılıksu Kaplıcası zonguldak
Zonguldak gezilecek yerler listemizde, Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen Kozlu Ilıksu Kaplıcası Ilıksu mahallesinde bulunuyor. Üstelik ılık ve acı olan sularının mide ve bağırsak rahatsızlıklarına çok iyi geldiği söyleniyor.

12. Sofular Mağarası

sofular mağarası zonguldak
Tarih öncesi dönemlerde oluşmuş olan Sofular Mağarası’nın içerisinde görkemli bir oda yer alıyor. Buraya salon ismi veriliyor. Her ne kadar sarkıtlar biraz tahrip edilmiş olsa da mağara ihtişamını hala koruyor.
Kaynak : Onedio

 #  Zonguldak ‘da gezip göreceğiniz muhteşem yerler,  #  Zonguldak ‘da gezilecek yerler  

 #  Zonguldak’ın en popüler noktalarını bu şekilde belirlemiş olduk. Eğer vurgu yapmak istediğiniz bir yer olursa yorum kısmından bize iletebilirsiniz.


Benzer Konular

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz