Rize ili hakkında - il bilgi

Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Rize, bölgenin en karakteristik özelliklerini gösterir. Anadolu’nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısı ile de ayrılır. Dik yamaçlı vadileri, doruklara ulaşılabilir dağları, buzul gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemer köprüleri ve kaleleri, coşkun akan dereleri ile çok özel bir turizm beldesidir.

Rize ili hakkında genel bilgiler

Plaka Kodu53
Telefon Kodu464
Posta Kodu53000
Nüfusu348.648
İlçe Sayısı12
Köy Sayısı358
Rakım12 Metre
Yüzölçümü3.922 km²

Rize ilçeleri


Rize ilinde toplam 12 ilçe bulunmaktadır,

ArdeşenÇamlıhemşin
ÇayeliDerepazarı
FındıklıGüneysu
Hemşinİkizdere
İyidereKalkandere
MerkezPazar

Rize ilçeleri detaylı bilgi →

Coğrafya


Rize ili batıda Trabzon, güneyde Erzurum ve Bayburt, doğuda Artvin illeri ile kuzeyde Karadeniz’le çevrilidir. Rize İlinin yüzölçümü 3920 km² ’dir. Çok engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahip olan Rize’nin kıyı şeridinin uzunluğu 80 km, genişliği ise 20-150 m arasında değişmektedir. Kıyı şeridinde akarsuların taşıdığı alüvyonlarla oluşan düzlükler yer almaktadır. Yüksek kıyılardan oluşan Rize kıyıları genellikle sade bir görünüşe sahiptir. Kıyı şeridinde yer yer falezlere ve taraçalara rastlanır. Kıyı şeridinin hemen arkasında 150-200 m’yi bulan tepeler yükselir. Bu alandan itibaren Karadeniz’e dökülen akarsular dar ve derin vadiler oluşturur.

Dik yamaçlı “V” profilli bu vadiler yaklaşık 2000 m yüksekliğe kadar devam eder. 2000 m yükseklikten sonra 3200 m yüksekliğe kadar olan kısımlarda basık sırtlar, dik yamaçlı “U” profili vadiler yer alır. Bu sahada çok sayıda buz yalağı ve moren set gölleri yer almaktadır. Yüksekliği 3000 m. yi aşan alanlar Rize topraklarının en sarp kısımlarını oluşturmaktadır. Bu alanda Rize’nin en yüksek noktası olan Kaçkar tepesi yer almaktadır.

İklim


Rize yöresinde Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Karadeniz ikliminin özelliği, yazları serin kışları ılıman ve her mevsim yağışlı olmasıdır. Bunda en büyük etken dağların kıyıya paralel uzanmasıdır. Rize’nin yıllık ortalama sıcaklığı 14 C. dir. Rize’de bu güne kadar kaydedilen en düşük sıcaklık -7C, en yüksek sıcaklık ise 38 C olarak tespit edilmiştir.

En soğuk ay ocak, en sıcak ay temmuzdur. Yıllık yağış miktarı 2300 mm. nin üzerinde olan Rize, Türkiye’nin en çok yağış alan ilidir. Rize’de yağış her mevsime dengeli olarak dağılmakta olup kurak mevsimi yoktur. İlde en az yağış ilkbaharda, en çok yağış sonbaharda görülür. Nem oranı her zaman %75’in üzerindedir.

Bitki Örtüsü


Bölgenin doğal bitki örtüsü, kıyılarda nemlilik ve yağışın fazla olması sebebi ile geniş yapraklı gür ormanlardan oluşur. Türkiye ormanlarının %25’ini barındırır ve sahip olduğu ormanlar bakımından Türkiye’nin en zengin bölgesidir.

Tarihi


Rize tarih öncesi hakkında bilgiler sınırlı durumdadır. Kentin adının kökeniyle ilgili çeşitli efsaneler varsa da tam olarak bilinmemektedir. M 2. bin yıl başlarında tarım ve hayvancılıkla uğraşan bazı toplulukların yaşadığı yörenin yazılı tarihi M 7. yüzyılda Miletli denizcilerin yaptıkları seferlerle başlar. Daha sonra Kimmer, Med ve Pers akınlarına uğrayan yöre, M 180’de Kral Pharnakes’in işgaline uğrar. M 1. yüzyılda Partlar’ın eline geçen bölge, MS 10 yılında Roma egemenliği altına girer.

Karadeniz-İran ticaret yolu üzerinde oluşu nedeniyle çekişme konusu olur ve Doğu roma İmparatorluğu(Bizans) ile Sasaniler arasında birkaç kez el değiştirir. 1071 Malazgirt Zaferi’nin ardından Selçukluların eline geçtiyse de I. Haçlı Seferi sonrasında Doğu Roma Hakimiyetine geri döner. 1204’teki III. Haçlı Seferi’nden sonra Trabzon Rum İmparatorluğu’nun egemenliğine girer. Fatih Sultan Mehmed devrinde, 1461 yılında kentte Osmanlı egemenliği başlar. I.Dünya Savaşı’nda 9 Mart 1916’da Rus işgali yaşayan Rize, 2 Mart 1918’de kurtulur. Bu tarihten sonra Trabzon vilayetine bağlı sancak merkezi olan kent, Cumhuriyet sonrasında 1924’te il olur.

Rize iline nasıl gidilir ?


Rize’ye hava yoluyla nasıl gidilir ?

Rize’ye en yakın havalimanı, şehrin batı komşusu Trabzon’da. Trabzon Havalimanı, Rize’ye 73 km uzaklıkta. Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçak seferleri ile ulaşabileceğiniz Trabzon’a geldikten sonra Rize’ye kara yoluyla geçebilirsiniz.

Trabzon Havalimanı’ndan Rize şehir merkezine ulaşım için HAVAŞ, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Rize’ye kara yoluyla nasıl gidilir ?

Rize’ye Türkiye’nin birçok şehrinden direkt otobüs seferleri ile ulaşmak mümkün. Rize’nin Doğu Karadeniz’de Trabzon-Hopa-Batum güzergahı üzerinde yer alması nedeniyle yılın her dönemi otobüs alternatifi bulmak çok kolay.

Rize, İstanbul’a 1.139 km, Ankara’ya 807 km, İzmir’e 1.408 km, Trabzon’a 76 km, Erzurum’a 251 km, Artvin’e ise 109 km uzaklıkta.

Rize Tanıtım Filmi ↓

Rize Haberleri →    Rize İlçeleri →

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz