Ordu

1
1200
Ordu ili - il bilgi

Doğanın tüm güzelliklerinin cömertçe sergilendiği bir belde olan Ordu, deniz turizmi imkanları bakımından Doğu Karadeniz bölgesinde en şanslı il durumundadır.

Bölgenin en temiz kumu ve bölgenin en uzun kıyı şeridine sahiptir. Kıyı şeridinde, birbirinden güzel koylar, doğal ve sağlıklı plajlar ve çeşitli mesire yerleri mevcuttur.

Ordu ili hakkında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ordu ili hakkında genel bilgiler


Plaka Kodu 52
Telefon Kodu 452
Nüfusu 771.932
İlçe Sayısı 19
Köy Sayısı 481
Rakım 4 Metre
Yüzölçümü 5.952 km²

Ordu ilçeleri


Şehirde toplam 19 ilçe bulunmaktadır. Alfabetik sıraya göre Ordu ilçeleri listesi,

Akkuş Altınordu
Aybastı Çamaş
Çatalpınar Çaybaşı
Fatsa Gölköy
Gülyalı Gürgentepe
İkizce Kabadüz
Kabataş Korgan
Kumru Mesudiye
Perşembe Ulubey
Ünye

Ordu ilçeleri detaylı bilgi →

Coğrafya


Ordu, kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Giresun, batısında Samsun, güneyinde Sivas ve Tokat illeriyle çevrilidir.

Genel olarak dağlık olan ilin önemli dağları Canik ve Karadeniz Dağlarıdır. Dağlar kıyıya paralel uzanır. Batıdan doğuya doğru yükseklikleri artan bu dağlar, akarsular tarafından kesilerek derin vadiler veya yaylalar meydana getirmişlerdir. Bu yaylalarda yüksek tepeler bulunur.

Şehirde tipik bir Karadeniz iklimi hakimdir. Kışlar serin, yazlar ılık geçer. Yılın hemen hemen bütün aylarında yağış vardır.

İklim


Şehirde Karadeniz iklimi görülmektedir. Ancak arkadan geçen dağ yükseltilerinin azalmasıyla kışın soğuk günlerin sayısı bir iki günle sınırlıdır. İlin iç kesimdeki ilçelerine yükseltinin artmasıyla beraber soğuk bu bölgelerde daha şiddetlidir. Kışın iç kesimlerdeki ilçelerde 6 ay boyunca kar yağar. Bunlara Çambaşı yaylası, Beşiktaşı yaylası ve Sarı obası yaylası örnek olarak gösterilir; kar buralarda mayıs ayına kadar erimez.

Tarihi


Tarihçilerin yaptığı araştırma ve kazılarda, Ordu ve çevresinde ilk yerleşim izlerinin M.Ö.15 bin yıllarına kadar uzandığı görülmüştür. M.Ö. 2 bin yıllarında Doğu Anadolu’nun iç kesimlerinden, Karadeniz bölgesine gelen Halipler yörenin dağlık kesimlerine yerleşmişlerdir. Uzun süre bu bölgede varlıklarının sürdüren bu kavim maden işleme sanatında ileri gitmiş ve tunçtan mükemmel silahlar yapmışlardır. Yörenin özelliğine göre ahşap malzeme kullanan bu kavmin kalıntılarından bugün fazla bir eser kalmamıştır. Bununla beraber Eskipazar bölgesinde, Bayramlı adı verilen Eski Selçuk dönemi yerleşmesinin adı, 1398 yıllarında Halipia adı ile anılmaktadır.

Yıldırım Beyazıt’ın tarihte Samsun’u ele geçirmesi ile Halipia emiri Giresun Fatihi Hacı Emirzade Süleyman Bey Osmanlı hakimiyetini kabul ederek, bölgeyi Osmanlılara terk etmiştir. Şehir M.Ö. I. Binde Hitit hakimiyeti sınırları içine girmiştir. Kotyora ise VIII. yüzyılda Miletliler tarafından kurulmuştur. Şehrin bugünkü Bozukkale mevkii olduğu belirtilmekte ise de, kale küçük ve XI. yüzyıllarda yapılmış bir karakoldan başka bir şey değildir. Çevrede de şehrin varlığını kanıtlayacak Arkeolojik buluntulara rastlanılmamıştır. Muhtemelen eski Kotyora’nın yine Bayramlı civarında Delikkaya ve yöresinde bu bölgede bulunan çok sayıdaki arkeolojik verilerden anlaşılmaktadır.

Şehir toprakları Medler ve Perslerin yaşantısına da sahne olmuştur. M.Ö. 400 yıllarında 10 binlerin Ric’atı sırasında Ordu’nun antik şehre gelişi ve meşhur Ksenefon nutuklarına sahne oluşu önemli tarihi bir olaydır.

Şehir daha sonraki devirlerde Roma ve Bizans hakimiyetine girmiş ve 1204-1264 yılları arasında ise Kommenus toprakları sınırları içinde kalmıştır.

XIII. yüzyılda Selçuklu Devleti sınırları içinde yer alan şehir, XIV. yüzyılda Osmanlı egemenliğine girmiştir. Ordu ilçesi 1920 yıllarına kadar Trabzon vilayetine bağlı bir kaza iken, 17 Nisan 1920 tarihinde merkezi Ordu olmak üzere Canik Sancağına bağlı olan Fatsa kazası da Ordu’ya bağlanmıştır.

Ordu iline nasıl gidilir ?


Karayolu ile nasıl gidilir :

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Ordu’ya kara yolu ve hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehrin İstanbul’a 890 kilometre mesafede yer almaktadır. Özel aracınız ile İstanbul’dan Ordu’ya gitmek isterseniz yolculuk yaklaşık 11 saat sürmektedir. Ordu – Ankara arası mesafe 503 kilometre olup aracınızla ortalama 7 saatte şehre ulaşabilirsiniz. Samsun – Ordu arası 151 kilometredir ve yolculuk özel araçla 2 saat sürerken Trabzon – Ordu arası 180 kilometredir ve aracınızla ortalama 2 buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Şehire E80, E90 ve D190 otoyollarını kullanıp kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi İstanbul, Ankara gibi uzun mesafeli şehirlerden gelirken araç kullanmak yorucu olabileceğinden şehirlerarası otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin birçok şehrinden her gün karşılıklı olarak Şehire otobüs seferleri düzenlenmektedir. İstanbul – Ordu arası otobüs ile yaklaşık 14 saat, Ankara – Ordu arası ise ortalama 10 saat sürmektedir. Şehir Otobüs Terminali şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Çevre ilçelere gitmek isterseniz terminalden kalkan minibüslere binebilirsiniz.

Havayolu ile nasıl gidilir :

Şehrimize daha hızlı ulaşmak isterseniz hava yolunu tercih edebilirsiniz. Ordu Giresun Havalimanı 2015 yılında hizmete girerek şehre ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Ordu Giresun Havalimanı merkeze 18 kilometre mesafede yer almaktadır. Haftanın her günü İstanbul ve Ankara’dan Ordu’ya karşılıklı uçak seferleri düzenlenmektedir.İstanbul’dan 1 saat 40 dakikada Ordu’ya ulaşabilirken Ankara – Ordu arası uçuş süresi 1 saat 10 dakikadır. Diğer büyük şehirlerden İstanbul aktarmalı olarak Ordu’ya ulaşım sağlamak mümkündür. Demir yolu seçeneği bulunmayan ile en yakın tren istasyonu Samsun’dadır.

 Ordu ili tanıtım filmi izle

Ordu Haberleri →   Ordu İlçeleri →

Önceki İçerikGiresun
Sonraki İçerikOrdu ilçeleri

1 Yorum

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz