Ordu ilçeleri

1
2366
Ordu ilçeleri - ilçe bilgi

Ordu ilçeleri neler ? Ordu ilçeleri hakkında özet bilgileri bulacağımız bu yazımızda ilçelerin detaylı bilgilerini de görebileceksiniz.

Ordu ilçeleri isim listesi


Ordu’da toplam 19 ilçe bulunmaktadır,
Detaylı bilgi için ilçe isimlerine tıklayın→

Akkuş Altınordu
Aybastı Çamaş
Çatalpınar Çaybaşı
Fatsa Gölköy
Gülyalı Gürgentepe
İkizce Kabadüz
Kabataş Korgan
Kumru Mesudiye
Perşembe Ulubey
Ünye  
"<yoastmark
Ordu ilçeleri – ilçe haritası

Ordu ilçeleri hakkında özet bilgiler


Ordu’nun sahip olduğu 19 ilçe ve belediye olmakla birlikte, bu belediyelerde toplam 772 adet mahalle yer almaktadır. Ordu’nun ilçeleri şu şekildedir: Akkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye Ordu ilçeleri ‘dir.

Akkuş


Ordu ilinin bir ilçesidir. Yüzölçümü 636 km²’dir. Kuzeyinde Ünye ve Samsun, güneyinde Niksar ve Tokat ile çevrili bir alanda yer almaktadır.

İlçe Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde Canik sıradağları üzerinde Argan tepesi eteklerinde kurulmuştur. Ünye-Niksar karayolu üzerinde Ünye’ye 62 kilometre mesafede yer almaktadır. İlçenin denizden yüksekliği 1340 metredir.

akkuş ilçesi
Akkuş, Ordu

Akkuş ilçe halkının başlıca geçim kaynağı tarım (şeker, fasulye, fındık, kara lahana, mısır, mahlep vb.), orman, hayvancılık, el sanatları ve ticarettir. Halıcılık son yıllarda büyük gelişme göstermiştir.

Yayla ve kış turizmi için çok uygun koşullara sahiptir. İlçe makus kaderinin değişebilmesi için bu koşulları değerlendirebilecek yatırımcı ve girişimcileri beklemektedir.

Altınordu


Altınordu, 2013 yılında çıkarılan 6447 sayılı kanun ile Ordu ilinde büyükşehir belediyesi kurulması ve Ordu merkez ilçesinin kaldırılması sonucu ilçe oldu.

Aybastı


Ordu’nun denizden uzak iç kısmındaki (güneyindeki) bir ilçesidir. Halkın önemli bir bölümünü Türkmen olan Çepnileroluşturur. İsminin nereden geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte Göktürkler ve Oğuzlar için kutsal olan Ay, Güneş, duman gibi kavramlardan veya Ay tutulmasından geldiği sanılmaktadır. Eski dönemde adı ibasti olarak bilinmektedir.

Çamaş


Ordu iline bağlı bir ilçe. Sarıçiçek Yaylası ve Gelin Kayası önemli noktalarındandır. Ana geçim kaynağı fındık üretimidir. En yakın ilçe 20 km uzaklıktaki Fatsa’dır. Ordu il merkezine uzaklığı 50 km’dir.

Çatalpınar


Fatsa’ya 20 kilometre, Altınordu’ya 56 km uzaklıktadır. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Fındık yetiştirilir.Burada fındık yetiştirilmeden önceki geçim kaynağı mısır idi.

Çaybaşı


İlçenin kuzey ve doğusunda Ünye, batısında İkizce, güneyinde Akkuş ilçe sınırları bulunur. Yüz ölçümü 165 km²’dir. Çaybaşı Ünye İlçesine bağlı bucak iken 1990 yılında Anavatan partisi Kamil Uzun’un belediye başkanlığı döneminde TBMM’nin aldığı bir kararla ilçe merkezi olmuştur. Merkezin yükseltisi 530 m olup, Karadeniz sahil yoluna uzaklığı 21 km’dir.

Fatsa


Ordu ilçeleri yazımızda sıradaki ilçemiz Fatsa. Türkiye’de Orta Karadeniz bölgesinde yer alan, Ordu ilinin bir ilçesidir. Konumu itibarıyla, Ordu il merkezinin 40,2 km batısında, Samsun ilinin ise 110 km doğusunda yer almaktadır. Bölge ekonomisine yön veren önemli ticari merkezlerdendir.

fatsa - ordu ilçesi
Fatsa, Ordu

Doğal yer altı kaynakları açısından şanslı olan ilçede, Ilıca kasabasında şifalı su bulunmaktadır. Bu suyun romatizma, bel ağrısı, böbrek rahatsızlığı gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Elmaköy’de birçok hastalığa şifa olduğu bilinen Acısu bulunmaktadır. Kız kulesi, çınar ve ulu ağaçlar, Göreği manastırı, Cıngırt kaya ve Gaga gölü ilçede görülmeye değer yerlerdir.

Gölköy


Yüzölçümü 349 km²’dir. İlçe merkezi Ordu-Sivas karayolu üzerine kurulmuştur ve Ordu merkeze uzaklığı 63 km’dir. İlçe sınırları içerisinde iki doğal göl vardır: Ulugöl ve Gök Gölü. Ulugöl, 30.000 m²’lik alanıyla Ordu ilinin en büyük doğal gölü özelliğini taşır. Ulugöl İlçeye 15 km mesafede bulunurken, Gök Gölü ilçe merkezinde yer almaktadır.

Gülyalı


Ordu ilçeleri yazımızda sıradaki ilçemiz Gülyalı. Eski adı Abulhayr’dır. 1987 yılında ilçe haline geldikten sonra Gülyalı adını almıştır. Ordu ilinden Giresun istikametinde 8. km’dedir. Halkın çoğunluğunu Türkmen/Çepniler oluşturur. Geçim kaynağı ağırlıklı olarak fındık üretimidir. Tarım alanında fındık üretiminin yanı sıra kivi ve ceviz üretimleri de yapılmaktadır. Hayvancılık alanında ise süt ve besi hayvancılığıyla birlikte Arıcılık yani Kestane Balı üretimi yapılmaktadır. Son yıllarda ilçeye yapılan yatırımlar ve mavi Bayrak Projesinin de katkısıyla turizm yatırımları ön plana çıkmaktadır. Gülyalı Ordu ilinin mavi bayraklı plajlarına, sahillerine sahip deniz kenarı ilçelerinden biridir.

İlçeye uzun yıllar yapılması planlanan Türkiye’de ve Avrupa’da ilk, Dünya’da ise üçüncü olan denizin üzerine yapılmış Ordu-Giresun Havalimanı 2015 yılında tamamlanmış ve uçuşlar yapılmaya başlanmıştır.

Gürgentepe


Ordu ilinin en yüksek 2.ilçesidir. Yaz aylarında okulların tatil olması ve fındık zamanı geldiğinde nüfusu genellikle artmaktadır. Kırkpınar yağlı güreşlerinden sonra bilinen en eski güreşler Gürgentepe hıdırellez şenlikleridir. Ordu şehir merkezine 1 ila 1,5 saat; Tokat’a ise 4 saat uzaklıktadır.

İkizce


Önceden Ünye ilçesine bağlı olan iken 1990’da ilçe olmuştur. Ünye İlçesi’ne 30 km. mesafede olup Ünye’den Samsun istikametine giden karayolunun 15. km’sinde Samsun il sınırı olan Akçay Köprüsü’nden güneye dönülerek 15 km içeride Akçay Irmağı’nın iki yakasında tepeler eteğinde kurulmuş şirin bir yerleşim yeridir.

Kabadüz


Ordu ilçeleri yazımızda sıradaki ilçemiz  Kabadüz. 340 km² yüzölçümüne sahip bir ilçedir.Ordu ilinden akan melet ırmağının hemen doğusunda kurulmus Doğu Karadeniz bölümünde kalan İlçeye 2 belde, 12 köy ve 5 mahalle bağlıdır. Kabadüz, 1870’te nahiye olmuştur. 1987 yılında Belediye kurulmuştur. 1990 yılında ilçe olmuştur. İlçe ordunun 21 km güneyinde 600 rakımlı bir sırt üzerine kuruludur. Halkının önemli bir bölümünü Horasan Türkmenleri oluşturur.İlçeye bağlı yüksek yaylalar ve bu yaylalardaki meralar, otlaklar hayvancılığın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. İlçede seracılık, ceviz çay ve kivi yetiştiriciliği de gelişmektedir. Çambaşı yaylasının Turizm Merkezi ilan edilmesiyle yörede yayla turizmi hızla gelişmektedir. Fakat Ordu ilinin en küçük ilçesidir.

Kabataş


İlçe merkezi Ordu’ya 93 km. uzaklıktadır. İlçede görülmesi gereken yerler arasında Şidabdal Türbesi, Gülbahçe Evliyası Karaibrahim Evliyası ve Ertepesi sayılabilir.

Korgan


Fatsa ilçesinin bir bucağı olarak yıllarca varlığını devam ettirdikten sonra 01 Haziran 1958 tarihinde Belediye, 01 Nisan 1960 Cuma günü Kaza yapılarak İlçe merkezi haline getirilmiştir. COĞRAFİ YAPISI Orta Karadeniz birinci sıra canik dağları üzerinde sahilden 37 km içeride ve 760 metre rakım yükseklikte kurulmuş bulunan İlçemizin yüz ölçümü 206 kilometre karedir. 

Kumru


Denizden 35 km. içeride, Canik dağlarının vadileri arasındadır. Denizden 340 metre yükseklikte olup, yörede her zaman yağış görülür. Arazinin büyük bir kısmı orman ve fundalıktır, ilçenin ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayanmaktadır. Tarıma elverişli arazilerin tamamı fındık, mısır ve patetes dikimine ayrılmıştır.

Mesudiye


Mesudiye’de yaylacılık geleneği sürmektedir. Adından en çok söz ettiren yaylalar Keyfalan ve Taştekne’dir. Yayla ve kültür şenlikleri ile Vosvos şenliklerinin bir bölümü bu yörelerde gerçekleştirilmektedir. Meydandüzü şenlikleri de yayla turizmine bir örnektir. Mesudiye, eski yerleşme sahaları, höyükleri, tümülüsleri ile Ordu’nun hemen her dönemine ait en çok taşınmaz kültür varlıklarına sahip bir ilçedir.

Perşembe


Ordu’ya 13 km. uzaklıktadır. Perşembe İlçesi bir kıyı şeridine kurulduğu için, doğal plajlara sahiptir. İlçenin tarihi ve arkeolojik değerlerinden biri de Yason Kilisesidir.

Perşembe ilçesi, uzun zaman Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmıştır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon İmparatorluğu’nu ortadan kaldırmasından sonra Vona Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiştir. 1945 yılında ise ilçe olmuştur.

Ordu-Samsun devlet karayolu üzerinde Vona tabii liman koyunda kordon tepesi eteğinde kurulmuştur. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Ordu, batısında Fatsa, güneyinde Ordu-Ulubey ve Fatsa İlçeleri ile sınırlıdır. İl Merkezine 13 km uzaklıktadır. Dünyanın sayılı sakin şehirleri arasında gösterilmektedir.

Karadeniz Video İzle →

Ulubey


İlçe, İl merkezine 23 km. uzaklığındadır. Ulubey ilçesi zengin doğal güzelliklere sahiptir. Kaya mezarları, sarp deredeki kemer köprüler ile Şeyh Abdullah ve Salih Derviş ziyaretgahları tarihsel ve kültürel zenginliklerini oluşturmakta, iç ve dış turizm açısından da önem arz etmektedir. 

Ünye


Ordu ilçeleri yazımızda son sırada, Ünye gelmektedir. Doğusunda Fatsa; batısında Terme, İkizce ve Çaybaşı; güneyinde Akkuş ve Kumru ilçeleriyle komşudur. Kuzey sınırını Karadeniz çizer. Ordu’nun merkez ilçesi Altınordu’ya 63, Samsun merkez ilçeye 90 km mesafededir.

ünye ordu ilçesi
Ünye, Ordu

Ünye Kalesi, Kaya Mezarı, Tozkoparan Kaya Mezarı, Hamamlar, Yunus Emre ziyaretgahı ve tescili bulunan sivil mimarlık örnekleri , Ünye-Niksar İpek Yolu, Çamlık, Çakırtepe, Çınarsuyu Tesisleri, Asar Kaya Milli Parkı, doğal plajlar ve Acısu mevkii görülmeye değer yerlerdir. Ayrıca, İlçenin kıyı kesiminde turistik tesis, kamp yeri ve pansiyon işletmeciliği de son derece gelişmiştir.

Ordu il bilgi  →  Karadeniz Video → 

Sık Sorulan Sorular ? 


Ordu merkez ilçesi hangisidir ?

Ordu'nun merkez ilçesi, Altınordu ilçesidir.

Ordu ili Türkiye'nin hangi bölgesindedir ?

Ordu ili Orta Karadeniz bölgesinde yer almaktadır.

Ordu ilçeleri yazımıza eklenmesini istediğiniz başka bilgi varsa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.
Önceki İçerikOrdu
Sonraki İçerikSamsun ilçeleri

1 Yorum

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz