Kastamonu ili il bilgi

Kastamonu ili kültürel zenginliği ve doğal güzellikleri ile ünlü Karadeniz Bölgesinin en önemli illerinden biridir. İl 7000 yıllık tarihi geçmişe sahip bir müze şehir görünümündedir. Dünyanın en güzel köşelerinden biri olan Kastamonu dağları, kanyonları, göl ve akarsuları, denizi ve yemyeşil ormanlarıyla bir çok alternatifler sunan bir tatil bölgesidir.

Kastamonu ili hakkında genel bilgiler


Plaka Kodu 37
Telefon Kodu 366
Nüfusu 383.372
İlçe Sayısı 20
Köy Sayısı 1.058
Rakım 775 metre
Yüzölçümü 1.347.300 km²

Kastamonu ilçeleri


Kastamonu ilinde toplam 20 ilçe bulunmaktadır.

Abana Ağlı
Araç Azdavay
Bozkurt Çatalzeytin
Cide Daday
Devrekani Doğanyurt
Hanönü İhsangazi
İnebolu Küre
Merkez Pınarbaşı
Şenpazar Seydiler
Taşköprü Tosya

Kastamonu ilçeleri detaylı bilgi →

Coğrafya


Kastamonu ili, kuzeyde Karadeniz sahiline paralel olarak yükselen Küre (İsfendiyar) Dağları, güneyde güneybatı-kuzeydoğu yönünde uzanan Ilgaz Dağları ile dağlık bir bölge konumundadır.

İlin en yüksek noktası Ilgaz Dağları üzerindeki Hacet Tepesidir (2 565 m.). En önemli vadileri, Daday ve Taşköprü ovalarını içine alan Gökırmak ile Devrez vadileri olup; Araç ve Devrekani çayları, Gökırmak ve Devrez Çayı ilin önemli akarsularıdır. Zonguldak ve Sinop’u birbirine bağlayan 135 km. uzunluğundaki kıyı şeridi ile de Karadeniz sahilinde yer almaktadır.

İl sınırı içinde iklim iki farklı özellik gösterir. Sahil boyunca bol yağışlı ve ılıman bir iklim, iç kesimlerde ise soğuk ve kurak karasal iklim hakimdir.

İklim


Kastamonu ilinde iki çeşit iklim hüküm sürer. Kuzeyinde Karadeniz iklimi güneyinde ise İç Anadolu’nun kara iklimi görülür. Kıyıya paralel olarak uzanan İsfendiyar Dağları, Karadeniz ikliminin iç kısma girmesini önler. Kıyılarda yağış daha fazladır. Senede 20 gün kar yağar, 40 gün toprak karla örtülüdür. Sıcaklık -26,9° ile +38,7°C arasında seyreder. Senelik yağış miktarı bölgelere göre 450 mm ilâ 1215 mm arasında değişir.

Tarihi


Yapılan arkeolojik kazılar ve yüzey araştırmaları sonucunda Kastamonu’nun paleolitik dönemden günümüze kadar kesintisiz bir kronolojiye sahip olduğu görülür. Kastamonu ve çevresi Son Tunç Çağı denen M.Ö. 2. binlerden itibaren yazılı kaynaklarda geçmeye başlar. M.Ö. 2. bin Anadolu’sunda Kastamonu ve bölgesi Pala ve Tummana Kavimlerinin yerleştiği topraklar olarak görülür. Bu tarihten sonra sırasıyla şehir kronolojik olarak Frig, Lydia, Pers, Helen, Pontus ve Roma hâkimiyetine girer. Antik dönemde Paphlagonia olarak bilinen bölge Troya Savaşı’nın anlatıldığı Homeros’un İlyada adlı eserinde onurlu bir halk olarak geçer.

Kastamonu ve çevresi M.Ö. 64 yılında Romalı General Pompeus Magnus tarafından tamamen Roma egemenliği altına girer. Bu dönemde Pompeipolis bölgenin birlik meclisinin toplanma kenti iken M.S. 150 yılından itibaren 300’e kadar bölgenin metropolisi yani başkenti olur. Kastamonu ismine yazılı kaynaklarda ilk kez 11. yy’ın başlarında “Castamon” olarak rastlanır. M.S. 11 – 12. yy Bizans kaynaklarında daha sonra Bizans İmparatorluk sülalelerinden biri olan Komnenos’lara ait tahkimatlı bir yerleşim olarak karşımıza çıkan kent, 1084 yılında Emir Karategin Bey komutasındaki Türklerin eline geçse de 1211 yılına kadar bölge Türkler ve Bizanslılar arasında el değiştirir.

1211 – 1212 tarihlerinde Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Emir Hüsameddin Çoban Bey tarafından kati suretle Türklerin eline geçen kent, Çobanoğulları Beyliği’nin kurulduğu yer olurken, 1309 yılında I. Süleyman Paşa tarafından Candaroğlu Beyliği hâkimiyetine geçmiştir. Şehir, 1461 tarihinde ise Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı Devleti sınırlarına katılarak önemli bir sancak haline getirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, idari taksimat bakımından, geçmişten gelen bir yönetim merkezi olma özelliğini sürdüren Kastamonu Sancağı, doğuda Samsun, batıda İzmit, güneyde Kalecik ve kuzeydeki doğal sınırı olan Karadeniz sahili ile imparatorluğun geniş bir eyaleti olarak, Cumhuriyete kadar idari merkez konumunu sürdürmüştür. Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte yapılan yeni değişikliklerle şehir 12 ilçeyle birlikte il olarak Cumhuriyet’e intikal etmiştir.

Kastamonu iline nasıl gidilir ?


Karayolu : İlimiz, İstanbul’a 500 km, Ankara’ya 240 km mesafededir.

Denizyolu : Karadeniz’e 170 km. lik bir sahil bandı ile açılan İl’in 6 ilçesi deniz kıyısındadır. İnebolu İlçesi’ nde küçük tonajlı gemilerin yük alıp boşaltabilecekleri bir limana sahip olup,ayrıca, Cide, Abana, Çatalzeytin ilçelerinde küçük limanlar mevcuttur.

Havayolu : 5 Temmuz 2013 tarihinde hizmete açılan Kastamonu Havalimanı’nda Şehir-İstanbul arası direkt seferler mevcut olup, aktarmalı olarak diğer uçuşlar da gerçekleştirilmektedir. İl merkezine uzaklığı 10 km olan Havalimanına ulaşım, Cumhuriyet Meydanı Müftülük Binası önünden kalkan dolmuşlarla sağlanabilmektedir.

Kastamonu ili tanıtım filmi izle

Kastamonu Haberleri →    Kastamonu İlçeleri →

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz