Karalahana Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır

Karalahana çorbası tarifi, Karadeniz yöresine ait olan yöresel çorba tariflerimiz arasında yer almaktadır. Karalahana çorbasının tarifi ile enfes lezzette, sağlıklı bir çorba hazırlayabilirsiniz. Kışın sizi hastalıklardan koruyacak ve C vitamini kaynağı olan karalahana çorbasının tarifi ile kışın bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olabilir, vücudunuzu çeşitli enfeksiyonel hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

Karalahana Nedir ?

Karalahana ya da yaprak lahana (Brassica oleracea Acephala), turpgillerden (Brassicaceae), geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, kış sebzesi olarak yetiştirilen ve yaprakları koyu yeşil olan bir lahana çeşididir. Karadeniz (Artvin, Bartın, Zonguldak, Karabük, Giresun, Ordu, Rize, Trabzon) halkının temel besin maddesidir. Yaz-kış yenilen bu sebzenin adı Eski Yunanca’daki lahana “yenilebilen sebze” kelimesinden gelmekte ve bölgede kelem, lu (Lazca), pancar, pezük, şaviphali (Gürcüce) olarak da adlandırılmaktadır.

İşte tadı damağınızdan düşmeyecek şifa kaynağı olan karalahana çorbasının tarifi:

Karalahana çorbası malzemeleri


– 1 yemek kaşığı tereyağı
– 1 yemek kaşığı sıvı yağ
– 1 demet karalahana
– 1 su bardağı haşlanmış barbunya
– 3 çorba kaşığı mısır yarması
– 3 çorba kaşığı mısır unu
– 1 baş soğan
– 2 diş sarımsak
– 1 tatlı kaşığı domates salçası
– 1 tatlı kaşığı biber salçası
– 1 tatlı kaşığı iç yağ
– Tuz

Karalahana çorbası nasıl yapılır?


1- 1 demet karalahanayı kesin. Tencereye sıcak suyu alın.

2- Üzerine karalahanayı ilave edin ve haşlayın . Tencereye soğanı ve sarımsağı ilave edin ve kavurun . Üzerine domates ve biber salçası ilave edin ve kavurmaya devam edin .

3- Daha sonra üzerine haşlanmış barbunya ve mısır yarması ilave edin. Haşlanan karalahanayı ilave edin. Daha sonra mısır unu soğuk su ile açın ve mısır ununu tencereye ilave edin .

4- Daha sonra tencereye iç yağı ,sıcak su tuz,pulbiber ilave edin ve çorbayı pişirin .

Karalahana çorbasının faydaları


Karalahana çorbasının sağlık açısından çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Antibakteriyel özelliktedir
Karalahana çorbası antibakteriyel özelliği sayesinde kışın sizi enfeksiyonel hastalıklara karşı korur. Girp ve çeşitli salgın hastalıkların gelişmesine engel olur.

Kanseri önler
Karalahana, vücutta oluşacak serbset radikallerin gelişmesini önlemeye yardımcı olmaktadır. Karalahana çorbasının kanser hastalıklarının gelişmesine engel olduğu bilinmektedir.

C vitamini kaynağıdır
Karalahana çorbasını tüketmek günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılamaya yardımcı olmaktadır.

Bağıklığı güçlendirir
Karalahana çorbası, içerdiği yüksek miktardaki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizin yükselmesine yardımcı olmaktadır.

Karadeniz Yemekleri →

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz