Karadeniz Göl mü Deniz mi

Son zamanlarda internette en çok aranan ve oldukça merak edilen bilgilerin başında, Karadeniz Göl mü ? Deniz mi ? sorusu var. Bazı kaynaklardan topladığımız bilgiler doğrultusunda Karadaniz Göl mü ? Deniz mi ? gelin hep beraber inceleyelim.

Karadeniz Göl Mü ? Deniz Mi ?


MÖ 6. binyıla dek bir tatlı su gölü olan Karadeniz, bu tarihten sonra tuzlu bir denize dönüşmüştür. Yani Karadeniz bir zamanlar bildiğiniz göl müş. Amerikalı deniz jeologları William Ryan ve Walter Pitman Buz Çağı’nın ertesinde Akdeniz’in sularının 150 metre daha alçak olan Karadeniz’e boğaziçi setini yıkarak birdenbire dolarak Karadeniz Tufanı adı verilen sel baskınına sebep olduğunu bu olayın Nuh Tufanı efsanesinin de kaynağı olduğunu iddia etmiştir. Okyanus bilimci Robert Ballard’ın Sinop açıklarında yaptığı çalışmalarda bulunanlar [4] bu tezi doğrulamışsa da çeşitli bilim adamları alternatif görüşler öne sürmüştür. Karadeniz sürekli bir su buharı ve ısı kaynağıdır, suları fazla donmaz. Karadeniz kıyılarının toplam uzunluğu 4869 km civarındadır. Dağlar kıyıya paralel uzandığından fazla girintili çıkıntılı değildir. Karadeniz’in tuzluluk oranı %1,8 dolayındadır. – Wiki

karadeniz komşu ülke

Karadeniz, 6 bin 500 yıl önce bir göldü. İstanbul Boğazı’nın açılması ile bir iç deniz haline geldi. Doğal olarak göl halindeyken tatlı su olduğundan İstanbul ve Çanakkale boğazları ile birleşince bu göle deniz suyu karıştı ve göl, göl özelliğini kaybetti.

Karadeniz Gölü Hakkında Bilgiler


Göl halindeyken içinde yaşayan tatlı su balıklarının yaşama şansı yoktu. Karadeniz`de yaşayan milyonlarca canlı balık böylelikle öldü. Ölen balıklar dibine çöktü. Bu ölü balıklar Karadeniz`in dibinde son derece zehirli hidrojen sülfür gazına dönüştü.

Bilmediğimiz bilgilerden biride Karadeniz`in 200 metreden sonra dibinde yaşam olmayışı.

Uzaydan karadeniz

Yer yer 2250 metre derinliğine sahip bir denizde 200 metre sonra yaşamın olmayışı büyük bir alanın gazdan oluştuğunu gösterir.

(Okyanusun en derin noktası Pasifik Okyanusu’nda, Guam adasının güney batısındaki Mariana Çukurudur. Derinliği tam tamına 11033 metredir)

Karadeniz`de oldukça derin bir deniz olmasına rağmen 2000 metre tamamen hidrojen sülfür gazından oluşuyor. 200 metreden sonra oksijen bulunmuyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi araştırmaları ve Sinop İl Çevre ve Orman Müdürlüğü araştırmalarına göre kıyı kesimlerine yakın yerlerde bu derinlik 150 metreye kadar düşüyor.

Karadeniz`i besleyen sayılmayacak kadar dere, akarsu ve ırmaklar varken 5 büyük de nehir vardır. Dinyeper, Dinyester, Don, Kuban nehirleri. En büyük nehir ise Tuna Nehri`dir. Avrupa`nın bütün kimyasal atıklarını toplayıp Karadeniz‘e boşalmasını sağlayan Tuna, tek başına her yıl 203 km3 tatlı suyu Karadeniz’e taşırıyor. Böylelikle Kardeniz`in kirlenmesinde sanayi atıklarının da oldukça önemli etkisi oluyor. – Chip

Karadeniz Bölgesi Genel Bilgileri→

Karadeniz Göl Mü ? Deniz Mi ? sorusuna cevap aradık. Sizinde farklı görüşleriniz varsa lütfen yoruma yazın.

1 Yorum

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz