Ana SayfaGenel BilgilerKaradeniz Dağları Neler ?

Karadeniz Dağları Neler ?

Karadeniz Bölgesi Dağları 3 ana bölüme ayrılır; Bunlar Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz ve Batı Karadeniz Bölgesi Dağlarıdır.

Batı Karadeniz Dağları


- Reklam -

Batı alanındaki Karadeniz Bölgesinde dağlar, şark alanındaki dağlardan aşağıda, Orta Karadeniz bölgesi dağlarından yükselti olarak daha fazladır. Güneyinde Köroğlu Dağları,kuzeyinde Küre Dağları bulunmaktadır. Yer yer büyüyen ve azalan dağlar aralarına ovalar girer. Bu ovalar Düzce,Bolu ve Kastamonu Ovaları yer alır.

"Küre

Orta Karadeniz Dağları


Orta Karadeniz’de dağların yükseltisi azalır. Azalan dağlar arasına yalpık ve büyük ovalar bulunur. Orta Karadeniz’den iç kısımlara doğru gidilmesi daha basittir. Bu olgu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehri Samsun şehri olmasını sağlamış. Bin ve bin beş yüz metre yükseltisindeki Orta Karadeniz Bölgesi Dağları, Canik Dağları adı altında sınıflanmıştır. Yer yer büyüyen ve azalan dağlar aralarına ovalar girer.

"Canik

Doğu Karadeniz Dağları 


En yüksek alan doğu bölümüdür. Yüksekliğin fazla olmasından nedeniyle başta Kaçkar Dağları olmak üzere üzerinde günlük buzullar bulunur. Dağların yüksek olması ulaşımı güçleştirmektedir. Engebeli alanlarda ziraat makine kullanımı oldukça zordur. Şark ve Garp kesimlerinden içeriye doğru ulaşmak güçtür. Yüksek yollardan sağlanan temas tünel yapma çalışmaları yapılmaktadır. 2023 metre yüksekliğindeki Zigana Geçiti Doğu Karadeniz’i iç kısımlara bağlar. Tarihi İpek Yolu’nun da geçtiği yol yerine yeni inşa edilen Zigana Tüneli kullanılıyor. Deniz yakasında ilk sırada Rize ve Giresun Dağları yer alır. En yüksek zirve ise Kaçkar Dağı yer alır.

Dağların geniş yer kaplaması büyük kentlerin kurulmasını önlemiş, kentlerin kıyıda birbirine yakın ve küçük olmasına yol açmıştır. Bölge dağlarının kıyıya paralel olması tarım alanlarını sınırlandırmıştır. Dağlarda eğimin fazla olması makineli tarımı zorlaştırmıştır. Bölgede hayvan ve insan gücüne halâ ihtiyaç duyulmaktadır.

- Reklam -

"Kaçgar

Karadeniz dağ isimleri


 1. Rize Dağları
 2. Giresun Dağları
 3. Kaçkar Dağları
 4. Çimen Dağları
 5. Kop Dağları
 6. Mescit Dağları
 7. Yalnızçam Dağları
 8. Canik Dağları
 9. Küre Dağları
 10. Ilgaz Dağları
 11. Köroğlu Dağları
 12. Bolu Dağları
 13. Akçakoca Dağları

Karadeniz Bölgesi Detaylı Bilgi→

Karadeniz Bölgesinin En Yüksek Dağı Hangisidir ?

Karadeniz bölgesinde bulunan en yüksek dağ bilgisi için Tıklayın→

- Reklam -
Genel BilgilerKaradeniz Dağları Neler ?

2 YORUMLAR

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerikTemiz Sürücü Fıkrası 🤣
Sonraki İçerikÇorum

POPÜLER İÇERİKLER