Ana SayfaGenel BilgilerKaradeniz Bölgesinin En Uzun Sahili Neresi ?

Karadeniz Bölgesinin En Uzun Sahili Neresi ?

Karadeniz’de en uzun plaj nerede ? Tepeden baktığınızda kalp şeklinde görecek, mavi ve yeşilin eşsiz uyumuna doyamayacaksınız. Karadeniz bölgesinin en uzun sahili Kastamonu iline bağlı Cide ilçesini inceliyoruz.

- Reklam -

Karadeniz Bölgesinin En Uzun Sahili

Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz’ın doğduğu yer olan Kastamonu’nun Cide İlçesi; kilometrelerce uzanan sahili, dağları, şelaleleri, muhteşem koyları, mağaraları, kanyonları ve yeşilin her tonunun rastlanabileceği ormanlarıyla keşfedilmeyi bekleyen bir cennet.

Karadeniz Bölgesinin En Uzun Sahili nerede

Kastamonu iline bağlı Cide ilçe sahili 11 km ile  Karadeniz bölgesinin en uzun sahili ünvanını taşımaktadır.

ANKARA’YA 3,5 SAAT UZAKTA

Bartın-Sinop Karayolu üzerinde yer alan ve 103 kilometre uzunluğunda bir kıyı şeridi ile Karadeniz’e açılan Cide, kuzeyde Karadeniz, doğuda Doğanyurt, güneyde Şenpazar ve Pınarbaşı, batıda Bartın ilinin Ulus ve Kurucaşile ilçeleri ile komşu. Kastamonu’ya uzaklığı Şenpazar üzerinden 131, Doğanyurt-İnebolu üzerinden ise 180 kilometre. İstanbul ile arası 513, Ankara ile 320, İzmir ile 900 kilometre.

- Reklam -

Karadeniz Bölgesinin En Uzun Sahili kastamonu cide

DOĞA TURİZMİ İÇİN UYGUN

Genelde dağlık ve engebeli bir coğrafi yapıya sahip ilçenin doğusunda İsfendiyar Sıradağları uzanıyor. Yer yer sarp ve geçit vermeyen tepelerin bulunduğu bölgede rakım, ilçe merkezinde sıfır, biraz içeri girildiğinde ortalama olarak 800-900 metre arasında. Yüzde 70’i ormanlarla kaplı. Başlıca ağaç türleri kayın, köknar, gürgen, meşe, çam ve kestane. Kapısuyu, Devrekani, Aydos, Güble ve Fakaz çayları buradan geçiyor. Karadeniz’de en uzun sahili Cide’de, 11 kilometre. Gideros, Aydos, Denizkonak, Uğurlu, Çayyaka, Akbayır ve İlyasbey sahillerinde yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Dağ turizmiyle de doğa tutkunlarını kendisine çeken Cide, İlgarini, Kılıkçılı ve Okçular Mağarası ile mağaracıların buluşma noktası. Valla, Malyas, Loç, Kısık ve Aydos kanyonları ise heyecan arayanların adresi.

Karadeniz Bölgesinin En Uzun plaj kastamonu cide

- Reklam -
Genel BilgilerKaradeniz Bölgesinin En Uzun Sahili Neresi ?

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER