Karadeniz Bölgesi Bölümleri isimleri Neler

Ülkemizin kuzeyinde bulunan Karadeniz Bölgesinde 3 adet coğrafi bölüm vardır. Karadeniz bölgesi bölümleri; Batı Karadeniz Bölümü, Orta Karadeniz Bölümü, Doğu Karadeniz Bölümüdür. Türkiye’nin 21 bölümünden üçü olan bu 3 bölümü birbirinden ayıran etkenler ise doğal etkenler (konum, yeryüzü şekilleri, iklim, bitki örtüsü), beşeri etkenler (nüfus, yerleşme) ve ekonomik etkenler (tarım ve hayvancılık, sanayi, ve madencilik, ticaret, turizm)’dir.

Türkiye Bölgeler Haritası

Batı Karadeniz Bölümü


Karadeniz bölgesi bölümleri 1. sırada Batı Karadeniz Bölümü var, Kızılırmak deltasının batı kenarından başlayıp Adapazarı ve Bilecik’in doğusuna kadar uzanır. Bölüm genel olarak dağlıktır. En gelişmiş şehri Zonguldak’tır. Orman ürünleri ve ormancılık önemli gelir kaynağıdır. Bolu ve Düzce çevresinde çok sayıda kereste fabrikası bulunmaktadır. Zonguldak çevresi maden çıkarımı, Ereğli -Karabük çevresi maden işletmeleri ile Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunur. Batı Karadeniz’in en önemli katkısı ise maden çıkarma ve işleme alanındadır.

Karadeniz Bölge Şehirleri

Batı Karadeniz Bölgesi Şehir isimleri

Bartın Bolu
Düzce Karabük
Kastamonu Sinop
Zonguldak

Orta Karadeniz Bölümü


Karadeniz Bölgesi Bölümleri 2. sırada Orta Karadeniz Bölümü, Melet çayından Sinop’un doğusuna kadar uzanır. Doğu Karadeniz Bölümü’ne göre güneye daha fazla sokularak Tokat ve Çorum illerinin büyük bölümleri ile Amasya ilinin tamamını içine alır. Yer şekilleri Doğu ve Batı Karadeniz’e oranla daha sadedir. Dağların yükseltisi azalmış ve dağlar içeriye çekilmiş durumdadır. Bunun sonucunda tarım alanları ve ulaşım çok gelişmiştir. En gelişmiş şehri Samsun’dur. Bölgenin en az yağış alan, kıyı ile iç kesim arasında farklılığın en az olduğu bölümdür. Türkiye ekonomisine katkısı daha çok tarım alanındadır.

karadeniz il şehir isimleri harita

Orta Karadeniz Bölgesi Şehir isimleri

Amasya Çorum
Ordu Samsun
Tokat

Doğu Karadeniz Bölümü


Karadeniz Bölgesi Bölümleri 3. sırada,Gürcistan sınırından başlayarak Ordu’nun doğusundaki Melet çayına kadar uzanan Doğu Karadeniz Bölümü var. Karadeniz’in en dağlık ve yükseltisinin en fazla olduğu bölümüdür. En fazla yağış alan, kıyı ile iç kesim arasında farklılığın en fazla olduğu bölümdür. Heyelan olayının en fazla olduğu bölümdür. Tarımda makinalaşmanın en az geliştiği bölümdür. Kırsal nüfusun ve dağınık yerleşme şeklinin en fazla olduğu bölümdür. Bölümün en gelişmiş kentleri Rize ve Trabzon’dur. Doğu Karadeniz’in Türkiye ekonomisine en önemli katkıları tarım alanındadır.

Turkiyenin-Bolgeleri

Doğu Karadeniz Bölgesi Şehir isimleri

Artvin Bayburt
Giresun Gümüşhane
Rize Trabzon

 

Karadeniz Şehirleri Detaylı Bilgi →

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz