Ana SayfaGenel BilgilerKaradeniz Bölgesi Bitki Örtüsü Nedir ?

Karadeniz Bölgesi Bitki Örtüsü Nedir ?

Karadeniz bölgesinde iki farklı orman kuşağı yer almaktadır. Birincisi Karadeniz kıyısı boyunca nemli ve ılıman iklimde yetişen geniş yapraklı orman, ikincisi dağların yükseklerinde nemli ve soğuk iklimde yetişen iğne yapraklı ormanlardır. Karadeniz bölgesinde bulunan ormanların en önemli özelliği, ağaç türlerinin fazla olmasıdır. Bunun sebebi ise iklimin uygunluğudur. Gelin hep beraber Karadeniz Bölgesi Bitki Örtüsü türlerini inceleyelim ?

Karadeniz bölgesi bitki örtüsü hakkında genel bilgiler


- Reklam -

Karadeniz bölgesi ağırlıklı olarak her mevsimde yağışlı olmakla birlikte kıyı bölgelerinde gür ormanlar bulunmaktadır. Sıcaklık ve iklim şartları yönünden Karadeniz bitki örtüsü ormanlık alanların kıyı bölgelerden itibaren görülmesi üzerinde etkili olmuştur. Ancak insanların yaşam alanlarının kıyı bölgeler olması nedenleriyle kıyı bölgelerindeki Karadeniz bölgesi bitki örtüsü içerisinde bulunan ormanlık alanlar kesilmiştir. Kıyılardan 600 metre yüksekliklere kadar geniş yapraklı ormanlar yer almaktadır. Kıyı kesiminde Karadeniz bitki örtüsünden kaynaklı olarak meşe, kestane, kızılağaç ve kayın ağaçları yer almaktadır. Ancak 600-1500 metre arasında ise karışık orman örtüsü gözlemlenmiştir. 1500-2100 metre arasındaki yüksekliklerde ise iğne yapraklı ormanlar bulunmaktadır. Bu yükseklikte çoğunlukla köknar, sarıçam, ladin ve karaçam yetişmektedir. Karadeniz bitki örtüsü bakamından yeşillikler ile kaplı olmakla birlikte ülkemizdeki ormanların yaklaşık olarak %15’lik gibi büyük bir kesimi bu bölgede bulunmaktadır.

"<yoastmark

Karadeniz Bitki Örtüsünde Yetişen Bitki Türleri


Karadeniz belgesinin sıcak, nemli ve yağmur alan bir bölge olması nedenleriyle bir çok bitki türü yetiştirilmektedir. Hemen hemen her dönem yağışlı geçmekte olup kışlar ılık olup yazlar ise serin geçmektedir. Karadeniz bitki örtüsünde arpa, yulaf, mercimek, buğday ve pamuk gibi ürünler yetiştirilmez. Bunun temel nedeni ise ekonomik açıdan fazla değerlerinin bulunmaması ve yaz sıcaklığının tam olarak Karadeniz bölgesini etkilemesidir. Ancak Karadeniz bölgesi bitki örtüsü bir çok ekonomik değeri olan bitki türünü barındırmaktadır. Özellikle turunçgiller, fındık, zeytin ve çay üretimi ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamakla birlikte Karadeniz bitki örtüsü üzerinde rahatlıkla yetiştirilen ürünler arasında yer almaktadır.

Karadeniz Bitki Örtüsü ve Ormanlar


Karadeniz bölgesinin sürekli olarak yağış alması nedeniyle geniş ormanlık alanlar bulunmaktadır. Özellikle Karadeniz bölgesinde ıhlamur, meşe, akçağaç, kayın gibi orman ağaçları kuzey yamaçlarından 1250 metre yüksekliğe kadar görülmektedir. Karadeniz bitki örtüsü incelendiğinde sürekli yağış alması ormanlık alanların kendisini sürekli yenilemesini sağlamaktadır. Bunlara rağmen Karadeniz bitki örtüsü iç bölgelere doğru farklılık göstermektedir. İç bölgeler ve kuzey doğuya doğru yaklaştıkça soğukların etkisi ile farklı iklim özellikleri görülür. Bu farklılık bitki örtüsü üzerinde etkili olup maki ve çayırların oluşması üzerinde etkilidir.

Karadeniz Bölgesi Detaylı Bilgi→

- Reklam -
Genel BilgilerKaradeniz Bölgesi Bitki Örtüsü Nedir ?

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerikRize
Sonraki İçerikTrabzon Yolcusu 😂

POPÜLER İÇERİKLER