Giresun

0
933
Giresun ili - il bilgi

İpekyolu’nun en değerli şehirlerinden biri olan Giresun hakkında genel bilgiler ve merak edilenler. Yunanca adı “Kerasus”dur. İsminin, yabani kiraz ağaçlarından dolayı “Kiraz diyarı” olabileceği söylenir. Şehir, 1397 yılında Türkmen beyi Emir Oğlu Süleyman Bey tarafından fethedilerek Türk yurdu haline getirilmiş olup, Eski Türklerdeki adı Vilayet-i Çepni’dir.

Giresun ili hakkında genel bilgiler


Plaka Kodu 28
Telefon Kodu 454
Posta Kodu 28000
Nüfusu 453.912
İlçe Sayısı 16
Köy Sayısı 553
Rakım 10 Metre
Yüzölçümü 6.934 km²

Giresun ilçeleri


Giresun ilinde toplam 16 ilçe bulunmaktadır,

Alucra Bulancak
Çamoluk Çanakçı
Dereli Doğankent
Espiye Eynesil
Görele Güce
Keşap Merkez
Piraziz Şebinkarahisar
Tirebolu Yağlıdere

Giresun ilçeleri detaylı bilgi →

Coğrafyası


Şehir, Aksu ve Batlama Vadileri arasında denize doğru sokulan bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Doğu Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası sahilden yaklaşık 2 km. uzaklıktadır. Şehrin çevresindeki dağlar, vadiler ve dik kıyılar geniş yer kaplar. İl topraklarının omurgasını teşkil eden Giresun Dağları kıyıdan 50-60 km. uzaklıkta denize paralel bir duvar halinde uzanarak ili bir çok yerden farklı iki kesime ayırır.

Giresun iklimi bitkilerin yaşayıp gelişmesine elverişli olduğundan, ormanlar deniz kıyısından başlayarak 2000 metre kadar yükselir, bölgenin karayele açık olması bitki örtüsünün gür olmasını sağlar. İlin güney bölgelerinde daha çok bozkır bitki örtüsü ön plana çıkar.

Giresun’un yer aldığı Doğu Karadeniz Bölgesi ülkenin en çok yağış alan bölgesidir. İklim özellikleri ve doğal bitki örtüsü bakımından Giresun’un kuzey ve güney kısımları birbirinden farklılık gösterir. Ilıman iklimin hakim olduğu ilde yazlar genellikle orta sıcaklıkta kışlar ise ılık geçer.

İklim ve Bitki Örtüsü


Giresun ilinde iki ayrı iklim görülür. Kıyılar ılık ve yağışlıdır. Kelkit Havzası, yâni Giresun Dağlarının güneyinde yazlar sıcak, kışlar soğuk geçer. Kıyı bölgesinde yağış 1300-1760 mm arasında iken, güneyde 564 milimetredir. Şehrin kıyı bölgesi Rize’den sonra Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesidir. +9,8°C ile +37,3°C arasında ısı seyreder.

Giresun ili bol yağış aldığı için, bitki örtüsü bakımından çok zengindir. Her taraf yemyeşildir. İlin % 38’i ormanlarla kaplıdır. Çayır ve mer’alar ise % 27’dir. Toprağın ancak % 7’si zirâate elverişli değildir. Geri kalan kısmı zirâate elverişlidir. İlde 1000 m yüksekliğe kadar her taraf fındık, kestâne, akasya, gürgen, meşe, ıhlamur, dışbudak, karaağaç, akçaağaç ve çeşitli meyve ağaçları ile örtülüdür. 1000-2000 m arasında çam ormanları (sarıçam ve ladin ağaçları) ile kaplıdır. 2000 m’nin üstünde Alp bitkileri görülür.

Tarihi


Şehir, bir Miletos kolonisi olarak kurulmuştur. Yunanca adı “Kerasus” daha sonra gelen Roma egemenliğinde “Cerasus” olarak kullanılmıştır.[kaynak belirtilmeli] İsminin, yabani kiraz ağaçlarından dolayı “Kiraz diyarı” veya Spartacus isyanını bastıran komutan Kerasus’tan gelmiş olabileceği söylenir.

Şehir 1397 yılında Türkmen beyi Emir Oğlu Süleyman Bey tarafından fethedilerek TÜRK yurdu haline getirilmiş olup Eski Türklerde adı Vilayet-i Çepni’dir. Vilayet-i Çepni güneyde Gümüşhane/Koyulhisar, Gürgentepe; doğuda Beşikdüzü Abdal Musa (Sis) dağının etekleri ,Kürtün hattı iç kesimlere yayılan bölgedir. Türkmen boylarından olan Çepnilerin buraya Horasan’dan tarihi İpek Yolu’nun Gümüşhane,Kürtün civarındaki gümüş madenlerinin ve limanların güvenliğini sağlamak üzere gönderilmiş olabileceği belirtilmektedir.

Giresun Çepnileri makamı Güvendi yaylasında bulunan Güvenç Abdal Hazretlerinin müridleriydiler. Şehir merkezi, 1397 yılından buyana Türk toprağı olup düşman işgali görmemiştir.

Giresun iline nasıl gidilir ?


Karayolu Ulaşımı : Şehirde ulaşım sahil kesiminden geçen 010 no’lu Devlet Kara yolu ile sağlanmaktadır. İl1 deki Karayolu ağı 368 Km. olup, bunun 252 Km.si devlet yolu, 116 Km.si İl yoludur. Devlet ve İl yollarının toplamının % 91 ‘i asfalt % 9’u stabilize yoldur. Ayrıca, 77 Km.si asfalt olan toplam 6853 Km. köy yolu bulunmaktadır.

Havayolu Ulaşımı : Şehire havayolu ile gelmek isteyenler için; Şehrin batısında Samsun Havalimanı bulunmaktadır. Şehrin doğusunda Trabzon Havalimanı mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir.) bulunmaktadır.

Denizyolu Ulaşımı : Çakiroğlu Giresun Liman İşletmesi A.S. tarafından işletilmektedir. Şehir Limanımız, Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan tek ticari limanıdır. Limanımız 2 taraflı dalga kıran tarafından deniz ve hava muhalefetine karşı korunmalıdır. Şehir Merkezinde bulunmaktadır.

Giresun Tanıtım Filmi ↓

Giresun Haberleri →  Giresun İlçeleri →

Sık Sorulan Sorular


Giresun ilçeleri neler ?

Giresun ilçeleri detaylı listesi için Tıklayın

Giresun ili hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık, eklemek istediğiniz bilgi varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.
Önceki İçerikGiresun ilçeleri
Sonraki İçerikOrdu

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz