Giresun ilçeleri

2
1478
Giresun ilçeleri ilçe bilgi

Sizler için Giresun ilçeleri hakkında özet bilgiler hazırladık, aynı zamanda detaylı bilgileri de görebileceksiniz. Giresun ilçeleri neler ?

Giresun ilçeleri


Giresun ilinde toplam 16 ilçe bulunmaktadır,
Detaylı bilgi için ilçe isimlerine tıklayın →

Alucra Bulancak
Çamoluk Çanakçı
Dereli Doğankent
Espiye Eynesil
Görele Güce
Keşap Merkez
Piraziz Şebinkarahisar
Tirebolu Yağlıdere

giresun ilçeleri - ilçe - ilçe haritası

Giresun ilçeleri hakkında özet bilgiler


Giresun ilçe isimleri listesi, alfabetik sırayla; ALUCRA, BULANCAK, ÇAMOLUK, ÇANAKÇI, DERELİ, DOĞANKENT, ESPİYE, EYNESİL, GÖRELE, GÜCE, KEŞAP, MERKEZ, PİRAZİZ, ŞEBİNKARAHİSAR, TİREBOLU, YAĞLIDERE, Giresun ilçeleridir.

Alucra 


İl merkezine 131 km. uzaklıkta olan ilçe Kamışlı Kilisesi, Sivri Tepesi, Gelin Kaya, İkizler Tepesi, Kızlar Kalesi gezilebilecek önemli yerlerdir. Yeşilyurt ve Aktepe köylerinde maden suyu kaynakları bulunmaktadır. Ayrıca Acısu ve Tepesidelik mağaraları meşhurdur. Yaylaları arasında Çakrak, Güllüce ve Akyatak yaylaları önemlidir. Alucra İlçesi yakınında bulunan Tümülüsler muhtemelen M.Ö.8. yüzyıldan kalmadır.

Alucra ilçesi detaylı bilgi →

Bulancak


Bulancak - Giresun
Bulancak – Giresun

Giresun il merkezine Samsun yönünde 14 km. uzaklıkta bulunan bir sahil ilçesidir. İlçede Acısu, Kaya Kilisesi, Burunucu Cami ve Çeşmesi, Merkez Eski Camii ve Demircili Kemer Köprüsü görülebilir.

Bulancak ilçesi detaylı bilgi →

Çamoluk


İl merkezine uzaklığı yaklaşık 145 km.dir. İlçenin görülebilecek önemli yerleri Kaledere ve Hacıahmetoğlu köylerindeki kale kalıntılarıdır.

Çanakçı


İl merkezine 78 km. uzaklıktadır. İlçenin Kuşköyü Şenlikleri görülmeye değerdir. Kuşköy’de her yıl 25 Haziran’ da düzenlenen Kuşdili Festivali izlenmeye değerdir. Kuşköyü halkının kendi aralarında ıslıkla haberleşip anlaşmaları yerli ve yabancı turistlerce ve basın mensuplarınca büyük ilgi görmektedir.

Dereli


Giresun il merkezine 32 km. uzaklıktadır. Hisar Köyü’ndeki Meryemana Manastırı, Kuşluhan Kalesi, Akkaya Köyü’ndeki Çobankayası resimleri, Çal Köyü girişindeki Demirkapı mevkiinde yolun altından dar bir kapıdan girilen tarihi geçit ve bu alanda saray kalıntıları taş döşeli yollar ve yazılı kayalar görülebilir. Yine Kızıltaş Köyü’ndeki H. Mustafa Türbesi ve mezarı gezilebilir. Dereli ilçesinde Aksu deresi üzerine kurulmuş çok sayıda kemer köprü de ilgi çekicidir.

Dereli ilçesi detaylı bilgi →

Doğankent – Giresun


Tirebolu İlçesi’nden sahile 30 km. uzaklıkta Gümüşhane sınırında bulunur. Harşıt Çayı Vadisi üzerinde kurulan ilçede çok sayıda akarsuyun varlığı dikkat çekicidir. Dandı Köyü Kalesi ve olağanüstü doğasıyla görülmeye değer köşelerdir.

Espiye


Giresun il merkezine olan uzaklığı 33 km.dir. İlçede birinci derecede Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilen Andoz Kalesi, ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Espiye Merkez Cami, Şahinyuva Köyü’ndeki kilise, Ağanın Köprüsü, Harova Köprüsü, Sınır Köprüsü ve Ericek Köprüsü adıyla anılan kemer köprüler dikkat çekicidir. Espiye’de ayrıca ilçeye 4 km. uzaklıkta Zefre mevkiinde Cenevizlilerden kaldığı söylenen bir tersane kalıntısı da bulunmaktadır.

Eynesil


Giresun ilçeleri yazımızda sıradaki ilçe, Eynesil. Rivayete göre paşalar Eynesil’de hürmetkarane karşılandığı için “ne iyi nesil” demişler, böylece buranın adı Eynesil olarak söylenmeye başlanmış. Çepni Türklerinin yerleşim yeri olan Eynesil, Görele ilçesine bağlı bir bucak iken, 1960 yılında ilçe olmuştur. Toplam yüzölçümü 46 km²’dir. Doğuda Trabzon ili, batıda görele ilçesi ve kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir. Bitki örtüsü itibariyle 600 m yüksekliğe kadar fındık, kızılağaç, kavak, karaağaç, kestane, kiraz, gürgen ve ceviz ağaçlarıyla kaplıdır. Ekilip dikilebilir alanların çoğunda fındık, bir kısmında çay yetiştirilmektedir. İlçe merkezinin toplam nüfusu 13.399 olup, Giresun iline 60 km uzaklıktadır. ilçede on iki adet köy ve bir adet belde bulunmaktadır. İlçede bulunan köylerden ilçe merkezine çevre ilçelere yoğun göç yaşanmaktadır. Ekonomik yapı çoğunlukla fındığa ve çaya dayanır. Fındığın yanı sıra halk kendi ihtiyacını karşılamak için, mısır, bahçe bitkileri ve meyve yetiştirmektedir. Eynesil kalesi önemli tarihi yerlerindendir. Ören Beldesi, olağanüstü doğaya sahip bir beldedir. İlçeye uzaklığı 3,5 km. dir.

Görele


Giresun ilinde bir ilçe ve ilçe merkezi olan sahil ilçe adıdır.

İl merkezine 63 km uzaklıkta bulunan ilçenin toplam nüfusu 30.276’dır. Rus-Osmanlı Harbi’nde Rusların mağlup olduğu Haç Dağı’ndaki Kanlıdere muharebe yeri, Görele şehir merkezine 6 km. uzaklıkta olup, görülmesi gereken bir yerdir. Görele ayrıca Karadeniz’in vazgeçilmez çalgısı kemençe konusunda atılım yapmış bir ilçedir. Öyle ki bugün “kemençenin başkenti” olarak anılmaktadır.[3]

Kuşçulu Köyü’ndeki türbe, Çavuşlu’daki Kuğuoğlu Süleyman Ağa Türbesi kültürel değer taşıyan önemli yapılardır. İlin genelinde olduğu gibi Görele ilçesinde de fındık bahçeleri doğanın dokusuna önemli bir zenginlik katmaktadır.

Güce – Giresun


Giresun merkeze 55, sahile 14 km mesafede 4 mahalleden oluşan Giresun iline bağlı bir ilçedir. Rakım 340 metre olan ilçe merkezi arazi yapısı ile özdeş doğal güzellikleri meşhurdur. İlçeye 15 köy bağlı bulunmaktadır. Ağaçbaşı yaylası görülmeye ve gezmeye değer güzellikler taşımaktadır. İlçeye bağlı Boynuyoğun köyü Türk boylarının Anadoluya dağıldığı oba yerleşimi oluşu nedeni ile Türk Tarihi açısından önemli bir yer teşkil eder. Ayrıca Osmanlı – Rus savaşlarının yaşandığı son cephe oluşu, savaş sırasında kullanılan istihkamların bugün dahi bozulmadan durması, H.Hamdi Paşa komutasındaki Karadeniz gönüllü müfrezesinin kahramanlıklarının açık kanıtı gibidir. İlçede tarihi yaşamak açısından taş döşeli ipek yolları, çeşmeler, 7 değirmenler, kilise kalıntıları, hanlar, Şaban kalesi tarihi Karadeniz evleri ve serenderler görülmeye değer tarihi güzelliklerdir.

Keşap


İlçe sahil kıyısında Giresun’a 10 km uzaklıkta bulunur. Yerli halkın önemli bir bölümü Türkmen Çepnilerden oluşur

Ekonomik yapı çoğunlukla fındık tarımına, hayvancılığa, balıkçılık, arıcılık ve ormancılığa dayanır. Fındığın yanı sıra, mısır, sebze, meyve ve çay tarımı da yapılmaktadır. 1992 yılından bu yana bölgede kivi üretimi de yapılmaktadır.

Piraziz


Doğu Karadeniz kıyı şeridinde, Ordu ile Giresun il sınırında kurulu olan ilçe Piraziz’in toplam yüz ölçümü 130 km² dir. Doğusu Bulancak ilçesi, Batısı Ordu ili ve kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir.

İlçede ekonomik yapı çoğunlukla fındık tarımına, hayvancılığa, balıkçılık, arıcılık ve ormancılığa dayanır. Fındığın yanı sıra, halk kendi ihtiyacını karşılamak amacıyla mısır, sebze, meyve ve çay tarımı da yapmaktadır.

Şebinkarahisar


1923 yılında il olmuş, 1933 yılında Giresun vilayetine bağlı olan ilçe, Osmanlı dönemindeki adı Şarkikarahisar’dır. Karahisar-ı Şarki şekli de kullanılmıştır. “Doğu Karahisar” anlamına gelir. 11 Ekim 1924’te Şebinkarahisar’a gelen Mustafa Kemal Atatürk, ilçenin Şarkikarahisar olan adının Şebinkarahisar’a dönüştürülmesini teklif etmiştir.

Giresun Dağları’nın Güney eteklerinde, Avutmuş Çayı vadisinin kuzey yamaçlarında kurulmuştur. Şehrin kurulduğu sit, 2008 m. rakımlı Meryem Dağı ile 1568 m. rakımlı Kale Tepe arasındaki boyun noktasında ve Kale Tepe eteklerinde yer almaktadır. Giresun’a 108 km. uzaklıkta yer alan İlçe Merkezinin rakımı 1405 metredir 4290 fit’tir. İlçe 1378 km² yüzölçümüne sahiptir.

şebinkarahisar
Şebinkarahisar, Giresun

Tirebolu – Giresun


Giresun iline bağlı bir ilçe, İl merkezi olan Giresun’un doğu yönünde, Karadeniz kıyısında, Doğankent,Espiye, Görele ve Güce ilçeleriyle sınırları bulunmakta olup il merkezi Giresun’a 45 km. uzaklıktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin tarihiyle de ön plana çıkan Tirebolu ilçesinin tarihi MÖ 7. yüzyıla dayanmaktadır.

İlçenin en önemli geçim kaynağı fındık ve çay tarımıdır. Dünyanın en kaliteli fındık çeşidi olan Giresun kalite fındığın en güzel örnekleri bu şirin ilçede yetiştirilmektedir. Bunun dışında Karalahana, Mısır gibi bitkiler de miktarları çok olmamakla birlikte yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Yağlıdere – Giresun


Giresun ilçeleri yazımızda sıradaki ilçe, Yağlıdere. Giresun ilinin (Vilayeti Çepni) bir ilçesidir. İlçe halkının çoğunluğunu Türkmen Çepniler oluşturur. Kuzey ve doğuda Espiye, güneyde Alucra ve Şebinkarahisar, batıda Keşap ve Dereliilçeleriyle komşudur. Denizden 14 km içeride kurulan ilçenin râkımı 50 m’dir.

İlçenin ekonomisi fındık başta olmak üzere tarım, hayvancılık, arıcılık ve ormancılık temellidir. Halk kendi ihtiyacı için meyve, sebze yetiştirmektedir. Fındığa alternatif olarak kivi yetiştiriciliği son yıllarda ilgi çekmektedir. İlçede 2.535 adet kovanla arıcılık yapılmakta olup, yıllık ortalama 34 ton bal üretilir. Ayrıca alabalık çiftlikleri ve iki adet fındık kırma atölyesi bulunur. İlçe topraklarında bakır ve çinko yatakları olsa da üretim bulunmamaktadır.

Giresun il bilgi →  Karadeniz Video →

Giresun iline nasıl gidilir ?

Giresun iline ulaşım yollarını öğrenmek için Tıklayın..

Önceki İçerikKaradeniz Bölgesindeki Bulutların Üzerindeki Salıncaklar
Sonraki İçerikGiresun

2 YORUMLAR

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz