Çorum ili - il bilgi

Çorum, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin orta Karadeniz bölümünde yer alan bir ildir. Çorum ili, leblebisi ile tanınır. İlde toprak ve makine endüstrisi oldukça gelişmiştir.

Karadeniz Bölgesinin İç Anadolu’ya açılan kapısı olan şehir, Anadolu kültür mozaiği içerisinde eşsiz bir konuma sahiptir. Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan Çorum’da, ilk organize devleti kuran Hititlerin ilk başkenti Hattuşa bulunmaktadır. Ayrıca, Meşhur leblebisi, Osmancık ve Kargı’da üretilen kaliteli pirinçleri dünyaca tanınmaktadır.

Çorum Hakkında Genel Bilgiler


Plaka Kodu 19
Telefon Kodu 364
Posta Kodu 19000
Nüfusu 535.405
İlçe Sayısı 14
Köy Sayısı 352
Rakım 801 metre
Yüzölçümü 1.283 km²

Çorum ilçeleri


Çorum’un ilçe isimleri listesi,

Alaca Bayat
Boğazkale Dodurga
İskilip Kargı
Laçin Mecitözü
Merkez Oğuzlar
Ortaköy Osmancık
Sungurlu Uğurludağ

Çorum İlçeleri Detaylı Bilgi →

Tarihi


Çorum’un gerçekleştirilen kazılarla Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu ispatlanmıştır. Bölgede yüzlerce yıl farklı uygarlıklar faaliyet göstermiştir. Bölgede MÖ 4000’li yıllarda yaşam olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu yüzden şehir ve çevresinde eski uygarlıklardan kalan birçok eser bulunmaktadır.

Çorum civarında hüküm süren ilk devlet MÖ 1700’lü senelerde birçok Anadolu kentinde olduğu gibi Hititlerdir. Bölgede 500 yıl kadar hüküm süren Hititler güç kaybı yaşamaya başladıklarında Çorum’u Friglere bırakmak zorunda kalmışlardır. Friglerin hakimiyetine ise Kimmerler topluluğu son vermiştir. Daha sonra şehir ve çevresinde Asurlular hakimiyeti ele geçirmişlerdir.

Ardından MÖ 612’de Medler Asurlular’a karşı üstünlük sağlayarak bölgeye hakim oldular. Medler’den sonra sırasıyla Persler, Büyük İskender, Galatlar, Roma İmparatorluğu ve Bizans bölgede egemenlik kurmuştur.

Nihayet 1071’de şanlı Malazgirt Zaferiyle Anadolu kapıları Türklere açılmış ve Çorum’da Türklere geçmiştir. Moğol Devleti İlhanlılar’ın bir süre Çorum’da üstünlük kurmalarından sonra Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid tekrardan bölgeyi fethetmiştir. Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda ise Çorum il statüsü kazanan merkezlerimizden biri olmuştur.

Coğrafyası


Karadeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesinin kesiştiği noktada bulunur ve denizden yüksekliği 770 metredir. Çorum’daki en yüksek dağ bu kesimdeki İskilip-Kargı arasındaki Köse dağdır (2.087).

Ovalar ise; Çorum Ovası, Mecitözü Ovası, Hamamözü Ovası, Sungurlu Ovası’dır.

En büyük akarsuları Kızılırmak ve Çat suyu (Derinçay)’dur.

Ormanlık alanlar, İskilip, Bayat, Osmancık ve Kargı ilçelerindedir. İç kısımlarda ise stepler yer alır.

İklimi


Çorum iklimi, bulunduğu yüksek platoda tipik karasal iklim özelliklerini gösterir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve genelde kar yağışlıdır. İlkbahar ve sonbaharda az da olsa yağmurludur. Özellikle yaz akşamları bile serin bir havaya sahiptir.

Çorum iline nasıl gidilir ?


Karayolu Ulaşımı : İlimize karayolu ile ulaşım Ankara-Samsun bölünmüş devlet yolu başta olmak üzere 785-05, 795-05, 180-03, 795-04 numaralı karayolları ile sağlanabilir. Çorum Ankara’ ya 240 Km, İstanbul’ a 614 Km, mesafededir. Otogar kent merkezinde bulunmaktadır. İlçelere de ulaşım otogardan sağlanmaktadır. Otogar Tel: 0 364 213 66 70

Havayolu Ulaşımı : Çorum’a 60 km mesafedeki Merzifon Havaalanınından haftanın her günü saat 06.05’te İstanbul’a ve 22.30’da İstanbul’dan Merzifon’a seferler yapılmaktadır. Yine Çorum’a hava yoluyla ulaşmak için, 240 Km mesafedeki Ankara Esenboğa Hava Alanından ve 170 Km mesafedeki Samsun Havaalınından faydalanılabilir.

Çorum Tanıtım Filmi  →

Çorum ilçeleri isimleri nelerdir ?

İlçe bilgilerine ulaşmak için Tıklayın →

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz