bolu ili il bilgi

Bolu, doğal güzelliklerinden ötürü Türkiye’nin İsviçre’si diye anılan küçük bir şehirdir. Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’n de yer alan bir ildir.

Bolu ili hakkında genel bilgiler


Plaka Kodu 14
Telefon Kodu 374
Nüfusu 283.496
İlçe Sayısı 9
Köy Sayısı 487
Rakım 725 metre
Yüzölçümü 8.276 km²

Bolu ilçeleri


Bolu ilinde toplam 9 ilçe bulunmaktadır,

Bolu (il merkezi) Dörtdivan
Gerede Göynük
Kıbrıscık Mengen
Mudurnu Seben
Yeniçağa

Bolu ilçeleri detaylı bilgi →

Coğrafya


Topraklarının yarıdan fazlası ormanlarla kaplı olan şehrin yüzey şekillerinde dağlar, platolar ve ovalar önemli yer tutar. Önemli dağları güneyde Bolu Dağları , Abant Dağları , kuzeyde Sünnice Dağları , Çele Doruğu , Gerede’ nin kuzeyinde Arkot ve Göl Dağları’ dır. En güneyde ilk iki sıradan daha yüksek olan ve genel olarak Köroğlu Dağları adı verilen volkanik dağlar uzanır.

Yöre, yağış zenginliği ve eğimlerin çokluğu nedeniyle irili ufaklı doğal ve baraj gölleri açısından zengindir. İldeki göllerden bazıları, Abant, Yedigöller, Gölcük, Yeniçağa, Çubuk, Sünnet, Karagöl, Karamurat, Sülük, Gölköy, Aladağ ve Saraycık’ tır.

İklim


Şehir genellikle Karadeniz iklim tipinin içinde yer almaktadır. Bunun yanında güney bölümlerinde İç Anadolu iklim tipi de görülmektedir.

Tarihi


Yazılı belgeler, arkeolojik eserler ve tarihî kaynaklara göre, şehrin tarihi, Bithynialılar ile başlamaktadır. Sırasıyla Roma, Bizans, Anadolu Selçukluları hakimiyetine girmiş olan şehir Osmanlı Devleti zamanında Konur Alp tarafından Osmanlı topraklarına katıldı ve sancak merkezi yapıldı. 1864 yılında Kastamonu vilayetine bağlanan şehir sancağı 1923’te vilayet haline getirilmiştir. Bizans döneminde Polis olarak adlandırılan şehir daha sonra buraya gelen Türkmenler tarafından Bolu olarak adlandırıldı.

Şehir yöresine Osmanlı akını ilk kez Osman Gazi tarafından başlatılmış, şehir yöresinin tümüyle fethedilmesi ise Orhan Gazi döneminin ilk yıllarına (1324-1326) rastlamıştır. Mustafa Kemal Paşa önderliğinde, Cumhuriyet tarihinde 1923 yılında vilayet haline gelen Bolu’ya Atatürk 17 Temmuz 1934 yılında gelmiş ve bu tarih daha sonraları şenlik haline getirilerek kutlanmaya başlamıştır.

Bolu iline nasıl gidilir ?


Karayolu ile nasıl gidilir ?
Uluslar arası TEM Otoyolu ve D.100 Karayolu Bolu şehir merkezinden geçmektedir. İstanbul’a 250, Ankara’ya 170 km. mesafededir. Şehir ve çevresinde bulunan tarihi, turistik yerler ve ilçelere ise Bolu’dan kalkan otobüs ve dolmuşlarla gidilebilir.

Havayolu ile nasıl gidilir ?
İlimizde hava alanı bulunmamaktadır. En yakın hava alanları 200 km. mesafede bulunan Ankara Esenboğa ve 225 km. mesafede bulunan İstanbul Sabiha Gökçen hava alanlarıdır.

Deniz yolu ve Demir yolu ile ulaşım henüz yoktur.

Bolu Tanıtım Filmi →


Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz