Artvin ili - il bilgileri

Türkiye’nin en yeşil ili Artvin ilidir. Sarp ve engin dağları, Çoruh Nehri’nin oluşturduğu kanyon ve vadileri, uçsuz bucaksız ormanları ve gölleri ile tam bir doğa cenneti.

Artvin Hakkında Genel Bilgiler


Plaka Kodu 08
Telefon Kodu 466
Posta Kodu 08000
Nüfusu 169.334
İlçe Sayısı 9
Köy Sayısı 314
Rakım 500 metre
Yüzölçümü 7.367 km²
Belediye Web Sitesi www.artvin.bel.tr
Belediye Telefon 444 70 08
Valilik Web Sitesi www.artvin.gov.tr
Valilk Telefon 0 (466) 212 10 08

Artvin ilçeleri


Artvin’nin ilçe isimleri,

Ardanuç Arhavi
Borçka Hopa
Kemalpaşa Merkez
Murgul Şavşat
Yusufeli

Artvin İlçeleri Detaylı Bilgi →

Coğrafyası


Dağlık bir alanda Çoruh vadisinin sol yamacında meyilli bir arazide kurulmuş olan şehir, Borçka’ya değin olan kesimde Çoruh vadisini izleyen, Borçka’dan sonra da Doğu Karadeniz kıyı dağlarını Cankurtaran Geçidi ile Karadeniz kıyısındaki Hopa ilçesine bağlanmaktadır.

Artvin Coğrafyası

Artvin, içinde barındırdığı binlerce bitki türü ve yüzde 40’a yakın ormanlık arazisi ile Türkiye’nin en zengin bitki çeşitliliğine sahip ilidir. Türkiye florasının yaklaşık yüzde 13’ü Artvin’de bulunuyor. Şehir yalnızca ülkemizin değil, sahip olduğu doğal yaşlı ormanlar sayesinde, ekosistem açısından dünyanın da önemli merkezlerinden biridir.

İklimi


Şehrin sahil kesimleri tamamen Karadeniz iklimi altındadır ve çok sık yağış alır. İç kesimlere gidildikçe yarı nemli bir hava vardır. Bu kısımlarda karasal ve Akdeniz iklimi etkileri görülür. Artvin il sınırları içinde yüksek dağlar yoğunlukta olduğu için ilçeden ilçeye bile çok farklı hava değişimleri olabiliyor. Kuzey kesimlerde ılıman hava hakimken, Cankurtaran dağlarından şehir merkezine doğru gidildikçe kışlar daha sert geçmeye başlar. Ardanuç ve Yusufeli tarafları ise hem Akdeniz hem karasal iklim tipi altındadır.

Karagöl
Karagöl

Ekonomisi


Artvin’in ekonomisi tarım açısından incelenecek olursa çay, fındık ve son dönemlerde kivi tarımına dayalıdır. Ayrıca Yusufeli ilçesinde zeytin ve pirinç tarımı yapılmaktadır. Az da olsa narenciye üretimi mevcuttur. Aynı zamanda Karadeniz mısırı Şavşat ve Murgul gibi ilçelerde ön plana çıkmaktadır. Ancak küçük aile işletmeciliği yapılmaktadır. Yeni yapılan baraj sayesinde bu ilçenin ve Artvin’in kışları sert geçen yerlerinin artık daha ılık geçeceği öngörülmekte, çay ve kivi üretimine olanak sağlayacağı düşünülmektedir.

"<yoastmark

Artvin endüstri yoğun bir şehir değildir. çay ve fındık fabrikaları mevcuttur. Aynı zamanda Murgul’da bakır çıkarıldığı için bakır işletmeciliği yapılmaktadır.

Tarihi


İlk kuruluş tarihi kesin olarak belli olmayan Artvin ve yöresinde M.Ö. 2. binde Hurrilerin küçük beylikler kurduğu bilinmektedir. Bölge, 2 yüzyıl süren Mitanni egemenliğinin ardından Hitit İmparatorluğunun etkisine girmiştir. M.Ö. 8. yüzyıl sonlarında Kimmerler Kafkaslardan gelerek, Şehir üzerinden Anadolu topraklarına girmişlerdir. Daha sonra M.Ö. 7. yüzyılda İskitlerin yine Kafkaslar çevresinden, Anadolu’ya göç ettikleri, bunların bir bölümünün Artvin’e yerleştikleri bilinmektedir. Ortaçağda, Bizans’ın himayesindeki Bagratlı Krallığı’nın yönetiminde kalan bölge, daha sonra Selçuklu, Saltuk, Moğol (İlhanlı), Timur, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Safevi yönetiminde kalmıştır. Artvin’de Osmanlı egemenliği Yavuz Sultan Selim döneminde başlamıştır.

1877-1878 savaşı sonrasında, 3 Mart 1878’de imzalanan Ayastefanos Antlaşması gereği Artvin, Ardanuç, Borçka, Şavşat ve Hopa’nın Kemalpaşa bucağı savaş tazminatı olarak Ruslara terkedilmiştir. 3 Mart 1918’de imzalanan Brest-Litovsk Antlaşması ile Ruslar şehir topraklarından çekilmişlerdir. Kent, Mondros Ateşkes Müzakeresi ile İngilizlerin eline geçmiştir. Ardından, 7 Mart 1921 tarihine kadar Gürcistan sınırları içerisinde kalan şehir, 43 yıllık bir ayrılıktan sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin girişimleri sonucu 23 Şubat 1921’de anavatana katılmıştır. 16 Mart 1921’de imzalanan Moskova Antlaşması ile bu durum kesinlik kazanmıştır. 7 Temmuz 1921’de sancak olarak kurulan şehir, 24 Nisan 1924’te il olmuştur.

Artvin iline nasıl gidilir ?


Denizyolu Ulaşımı : Şehrin Karadeniz’e sahil Hopa ilçesinde Liman bulunmakta olup bu limanda yük taşımacılığı yapılmaktadır. Liman İl Merkezine 71 kilometre uzaklıktadır. Şehir Merkezinden Hopa İlçesine yolcu taşıyan minibüsler, ilçe minibüsleri durağından hareket ederler. Yolculuk yaklaşık bir saat sürmektedir. Liman işletmesi telefonu: (466) 351 22 59 http://www.hopaport.com.tr

Havayolu Ulaşımı : En yakın havaalanı Gürcistan – Batum havaalanıdır.Artvin Merkez’den Sarp Sınır Kapısı’na kadar 88, Gürcistan tarafında ise 13 km. olmak üzere 101 kilometre uzaklıktadır. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına yapılan uçuşlara Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları nüfus cüzdanı ile binebilmektedir. Diğer havaalanları Erzurum (226 km.), Kars (215 km.) ve Trabzon (233 km.) illerinde bulunmaktadır

Karayolu Ulaşımı : Şehire karayolu ile ulaşım için ilde faaliyet gösteren otobüs işletmecilerine başvurulabilir.

Demiryolu Ulaşımı : Demiryolu ile ulaşım için en yakın istasyonlar 209 km. ile Kars, 226 km. ile Erzurum illerindedir.

Artvin Tanıtım Filmi →

Artvin ilçeleri isimleri nelerdir ?

İlçe bilgilerine ulaşmak için Tıklayın

1 Yorum

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz