Artova – Tokat ilçesi

0
646
Artova Tokat ilçesi

Tokat iline bağlı Artova ilçesini gelin hep beraber tanıyalım. Tokat il merkezine 37 km uzaklıktadır. 2018 yılı nüfus sayımına göre Artova ilçe merkezinin nüfusu 8.744 kişidir. İlçenin doğusundan 20 km uzunluğunda kaplama bir karayolu ile Sivas-Tokat karayoluna ulaşılır.

Tarih


Bazı tarihi kaynaklar Artova ilçesinin kuruluşunun Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran seferine dayandırmaktadırlar. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde “ … şimale doğru giderek Çamlıbel dağından, Sivas eyaleti toprağında mahsulü çok, mamur ve müzeyyen kasaba misali köylerden geçtik. Arıkova (Artova) kasabasına geldik. Oradan da yine şimale giderek Şeyh Nusrettin Tekkesine uğradık” kaydı bulunmaktadır. 1 Haziran 1944’te ilçe olmuştur.

İdari Yapı


Artova ilçesine bağlı 27 köy ve 1 beldenin toplam nüfusu 10.636, ilçe merkez ve köy nüfus toplamı ise 16.246 dır. İlçe merkezi nüfusunda 1990-2000 yılları arasında %21,1 artış olmasına rağmen, 1990-2000 yılları arasında köy nüfusunun toplamında %19,8 oranında bir azalma görülmektedir. İlçe merkez ve köylerinin genel olarak 1990-2000 yılları arasında toplam nüfusunda %8,2 lik bir azalma söz konusudur.

Ekonomi


2005 yılından itibaren ilçenin dönüm noktası sayılan çimento fabrikasıyla yeni bir atılım hamlesiyle ilçe son iki yıl içerisinde iyi bir ilerleme hızına erişmiş olup artık dışarıdan göç almaya başlamıştır. Hayvancılık sektöründe de ilerleme olduğundan dolayı ilerleyen tarihlerde Tokat`ın en gözde ilçeleri olmaya aday.

Tokat il bilgi →  Karadeniz Video →

Artova ilçesine nasıl gidilir ?

Artova’ya gelmek için önce Tokat iline gelmeniz gerekiyor, Tokat iline ulaşım yollarını öğrenmek için Tıklayın → 

Önceki İçerikAbana – Kastamonu ilçesi
Sonraki İçerikFındık toplama tarihleri belli oldu. Önce Ordu’da başlayacak.

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz