Amasya

0
697
Amasya ili - il bilgileri

Yurt içi gezisi yaparak keşfedeceğiniz o kadar harika yerler var ki… Kimi zaman Cenevre, kimi zaman Venedik, kimi zamansa İsviçre’nin dağ kasabasında hissedeceğiniz pek çok güzellik bizim ülkemizde de mevcut. Hiç o kadar uzaklara gitmeye gerek yok. Karadeniz gezisi yapacağınız, Samsun’un hemen altında Çorum ve Tokat’ın arasında güzeller güzeli bir şehirdir Amasya. Bir gelin gibi nazlı, genç bir kız gibi asaletli ve yılların verdiği bilgelik, ustalık, deneyimle bir öğretmen gibi bilgili şehir Amasya

Amasya Hakkında genel Bilgiler


Plaka Kodu 05
Telefon Kodu 358
Posta Kodu 05000
Nüfusu 329.888
İlçe Sayısı 7
Köy Sayısı 352
Rakım 1.150 metre
Yüzölçümü 5.701 km²

Amasya ilçeleri


Göynücek Gümüşhacıköy
Hamamözü Merkez
Merzifon Suluova
Taşova

Amasya ilçeleri detaylı bilgi →

Coğrafyası


Amasya, doğuda Tokat, güneyde Yozgat, batıda Çorum, kuzeyde Samsun İlleri ile çevrilidir. Yeşilırmağın Orta Karadeniz Dağları (Canik) arasında oluşturduğu vadi üzerinde kurulmuştur.

Akdağ, Tavşan Dağı, İnegöl Dağı, Kocacık Tepesi, Kırklar Dağı, Ferhat Dağı önemli dağlarıdır. Sulama amaçlı gölet ve barajlar ile sulanan verimli ovalara sahiptir. Borabay Gölü en önemli gölüdür. Yeşilırmak ve göletlerde yayın, sazan, turna, levrek, pullu gibi balık türleri bulunmaktadır.

İklimi


İlde Karadeniz iklimi – kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları kara iklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, kara iklimi kadar sert değildir.

Tarihi


İlk yerleşimin MÖ. 5.500 yıllarına kadar uzandığı belirlenen Amasya; Antik Çağdan günümüze kadar geçen zaman içerisinde Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. 1386 yılında Osmanlı topraklarına katılan şehir, Osmanlı padişah ve şehzadelerinin gösterdikleri özel ilgi nedenleriyle “şehzadeler şehri” olarak da ün yapmıştır.

Şehir, Kurtuluş Savaşı sırasında ön plana çıkmıştır. 19 Mayıs 1919′ da Samsun’ da başlayan Milli Mücadelenin ilk adımı 12 Haziran 1919′ da Mustafa Kemal’ in şehre gelmesiyle devam etmiştir. Kurtuluş Mücadelesinin planları hazırlanmış, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin toplanmasına burada karar verilmiş, 22 Haziran 1919′ da yayınlanan Amasya Tamimi ile “Milletin İstiklalini yine milletin azim ve kararının kurtaracağı” şehirden ilan edilmiştir.

Ne Alınır

Şehirden el askısı yazma, yemeni, ev yapımı kuşburnu ezmesi, pirinç ve elma alınması önerilir.

Amasya iline nasıl gidilir ?


Havayolu Ulaşımı : İlçemiz Merzifon ilçesinde AMASYA MERZİFON HAVAALANI bulunmaktadır. Havaalanı şehir merkezine 46 km uzaklıktadır. THY servisleri ve havaalanı taksi hizmetleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Havaalanı iletişim:03585351016/17 Ayrıntılı bilgi için; 444 0 849

Karayolu Ulaşımı : Şehir komşu illerden Samsun, Çorum ve Tokat’a devlet yolu ile bağlıdır. Amasya Otobüs Terminaline günlük ortalama 140 şehirlerarası otobüs girip çıkmaktadır. Şehir ile komşu iller Samsun ve Çorum arasında her saat araç bulmak mümkündür.Ankara ile 372 km İstanbul ile 682 km dir. Terminal iletişim:03582131202

Denizyolu Ulaşımı : ilimizde denizyolu ulaşımı yoktur

Demiryolu Ulaşımı : Sivas-Samsun demiryolu üzerinde Sivas’a 261 km. Samsun’a ise 134 km. uzaklıktadır.Gar şehir merkezine bulunup Samsun ve Sivas ‘a seferler bulunmaktadır.

Amasya Tanıtım Filmi →

Amasya Haberleri →

Önceki İçerikBugün 23 Nisan Aklıma Eren Bülbül Geldi
Sonraki İçerikTemiz Sürücü Fıkrası 🤣

Yazıya Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz